E diel, 13 Qershor, 2021
23 C
Tirana

“Lajmësi nuk preket”/Gazetarët protestë para Prokurorisë: Marku të kërkojë ndjesë

Një grup gazetarësh janë mbledhur sot në shenjë protestë para Prokurorisë së Përgjithshme.

Siç kishin paralajmëruar, protesta ka ardhur si shenjë reagimi ndaj rasteve të shumta të intimidimit të reporterëve ndërsa kryejnë detyrën. Rasti më i fundit është i ditës së premte ku rojet e sigurisë së Prokurores së Përgjithshme të Përkohshme Arta Marku, ushtruan dhunë fizike ndaj gazetarit Renaldo Salianji, gjatë kohës që po kryente detyrën e tij.

Gjatë një komunikimi për mediat, gazetarja Brikena Prifti u shpreh se gazetarët janë në pritje të një ndjese nga ana e Arta Markut për këtë akt.

“Kjo protestë është vetëm nga gazetarët e lirë, nuk kemi as lidhje partiake dhe asnjë qëllim për të sulmuar njerëz që janë të lidhur me politikën apo institucionet. Prej Arta Markut presim të kërkojë ndjesë për këtë akt. Kërkojmë të na lini të lirë për të kryer detyrën tonë”, është shprehur gazetarja Brikena Prifti.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   "Shtatë nxënës u kapën me celularë", maturantët në protestë për matematikën

Gurët e tëmthit, shkaktarët dhe të rrezikuarit

Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët....

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...

Euro 2020/ Anglia dhe Austria e nisin me fitore, 21:00 rradha e “tulipanëve”

Kanë përfunduar dy ndeshjet e para të ditës në Euro 2020. Anglia mundi Kroacinë me rezultatin 1-0 me gol të Sterling në pjesën e...

Ikja e Gramoz Ruçit nga politika dhe raporti mes moshës e pushtetit

Nga Alfred Peza Në sport sado i zoti që të jesh, mosha të limiton duke të detyruar që të “varësh këpucët në gozhdë”, atëherë kur...