E diel, 31 Maj, 2020
14 C
Tirana

Kush janë 10 vendet kryesore prodhuese të naftës në botë (VIDEO)

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Tiranë/ Abuzonin me një të mitur, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 4 shtetas, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur. Specialistët për Hetimin e Krimit pas informacionit të...

Lëkundje tërmeti në Korçë

Një lëkundje tërmeti është ndjerë në Korçë së fundmi. Raportohet se tërmeti me magnitudë 4.05 ballë i shkallës Rihter, ka pasur si epiqendër Libonikun e...

E diela me apo pa makina? Policia e Shtetit dhe Rama japin versione të ndryshme

Kryeministri Rama dhe Policia e Shtetit kanë një përplasje lidhur me vendimet që kanë ndërmarrë, referuar masave ndaj pandemisë. Policia bie ndesh me atë çfarë...

1-Shtetet e Bashkuara. Prodhimi: 17.886.000 fuçi naftë në ditë. Rezervat e reja energjitike të zbuluara vitet e fundit, e kanë bërë të pavarur nga zhvillimet në Lindjen e Mesme.

2-Arabia Saudite. Prodhimi: 12.419.000 fuçi naftë në ditë. Riadi e rriti me 1 milionë fuçi prodhimin në vitin 2018, duke ndihmuar në uljen e çmimit.

3-Rusia. Prodhimi: 11.401.000 fuçi naftë në ditë. Disa analistë besojnë se Rusia do të jetë një nga vendet e pakta, që do të përfitojë nga sanksionet amerikane ndaj Iranit.

4-Kanadaja. Prodhimi: 5.295.000 fuçi naftë në ditë. Eksportet kryesore janë drejt SHBA-së, teksa po shihen edhe tregjet në zhvillim në Azi.

5-Kina. Prodhimi: 4.816.000 fuçi naftë në ditë. Kina është konsumatorja e dytë më e madhe e naftës në botë. Rritja e saj e madhe ekonomike, kërkon sasi të mëdha energjie.

6-Iraku. Prodhimi: 4.616.000 fuçi naftë në ditë. Ka rezerva 144 miliardë fuçi naftë, ose gati 9 për qind të rezervave globale.

7-Irani. Prodhimi: 4.471.000 fuçi naftë në ditë. Megjithë rezervat e bollshme, prodhimi i naftës ka rënë ndjeshëm vitet e fundit, për shkak të sanksioneve ndërkombëtare.

8-Emiratet e Bashkuara Arabe. Prodhimi: 3.791.000 fuçi naftë në ditë. Ka rezerva 97.8 miliardë fuçi naftë, shumica në Abu Dabi.

9-Brazili. Prodhimi: 3.428.000 fuçi naftë në ditë. Rritja e lartë e prodhimit dhe eksportit, shpresohet ta nxjerrë vendin nga kriza ekonomike e viteve të fundit.

10- Kuvajti. Prodhimi: 2.870.000 fuçi naftë në ditë. Prodhimi ka rënë për 2 vjet rresht. Sektori i naftës dhe gazit, përbën 60 përqind të PBB-së së vendit.

TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i fuqishëm te ‘Rruga e Dibrës’, dalin detajet nga ngjarja mbrëmshme

Një shpërthim i fortë është shënuar mbrëmjen e djeshme në rrugën e Dibrës, në Tiranë. Bëhet me dije se shpërthimi është regjistruar në një rrugë...

Mbledhje në mesnatë, qeveria Kurti shkarkon një bord

Qeveria në detyrë e Kosovës ka zhvilluar mbrëmjen e djeshme një mbledhje, ku ka miratuar vendimin për shkarkimin e bordit të drejtorëve të ndërmarrjes...

Horoskopi, 31 maj 2020

Dashi Nëse nuk ndiheni mirë emocionalisht rekomandohet të mos mbylleni në vetvete. Kërkoni mbështetje nga familja për ta kaluar këtë situatë sa më shpejt. Duhet...

Ekzekutohet një 53-vjeçar në Laç

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur së fundmi në Laç. Raportohet se është ekzekutuar me armë zjarri një 53-vjeçar. “Balkanweb” shkruan se në sheshin para një...

Kopshtet s’do hapen me 1 Qershor, Bashkia e Shkodrës tregon arsyen

Kopshtet dhe çerdhet në qytetin e Shkodrës nuk do të hapen në datën 1, por me 5 Qershor. Bashkia Shkodër njofton se ka zhvilluar procedurën...
WhatsApp KONTAKTO TT