Bota

Kush janë 10 vendet kryesore prodhuese të naftës në botë (VIDEO)


               Publikuar në : 17:45 - 14/01/20 M S

1-Shtetet e Bashkuara. Prodhimi: 17.886.000 fuçi naftë në ditë. Rezervat e reja energjitike të zbuluara vitet e fundit, e kanë bërë të pavarur nga zhvillimet në Lindjen e Mesme.

2-Arabia Saudite. Prodhimi: 12.419.000 fuçi naftë në ditë. Riadi e rriti me 1 milionë fuçi prodhimin në vitin 2018, duke ndihmuar në uljen e çmimit.

3-Rusia. Prodhimi: 11.401.000 fuçi naftë në ditë. Disa analistë besojnë se Rusia do të jetë një nga vendet e pakta, që do të përfitojë nga sanksionet amerikane ndaj Iranit.

4-Kanadaja. Prodhimi: 5.295.000 fuçi naftë në ditë. Eksportet kryesore janë drejt SHBA-së, teksa po shihen edhe tregjet në zhvillim në Azi.

5-Kina. Prodhimi: 4.816.000 fuçi naftë në ditë. Kina është konsumatorja e dytë më e madhe e naftës në botë. Rritja e saj e madhe ekonomike, kërkon sasi të mëdha energjie.

6-Iraku. Prodhimi: 4.616.000 fuçi naftë në ditë. Ka rezerva 144 miliardë fuçi naftë, ose gati 9 për qind të rezervave globale.

7-Irani. Prodhimi: 4.471.000 fuçi naftë në ditë. Megjithë rezervat e bollshme, prodhimi i naftës ka rënë ndjeshëm vitet e fundit, për shkak të sanksioneve ndërkombëtare.

8-Emiratet e Bashkuara Arabe. Prodhimi: 3.791.000 fuçi naftë në ditë. Ka rezerva 97.8 miliardë fuçi naftë, shumica në Abu Dabi.

9-Brazili. Prodhimi: 3.428.000 fuçi naftë në ditë. Rritja e lartë e prodhimit dhe eksportit, shpresohet ta nxjerrë vendin nga kriza ekonomike e viteve të fundit.

10- Kuvajti. Prodhimi: 2.870.000 fuçi naftë në ditë. Prodhimi ka rënë për 2 vjet rresht. Sektori i naftës dhe gazit, përbën 60 përqind të PBB-së së vendit.

TIRANA TODAY

 


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT