E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Kush ishte shitësi ambulant që shkaktoi nisjen e “Pranverës Arabe”

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Deri më 17 dhjetor 2010, Muhamed Buazizi, ishte një shitës ambulant i frutave dhe perimeve në një qytet të vogël tunizian. Ai fitonte mesatarisht çdo muaj 140 dollarë, me të cilën mbante veten, familjen dhe perballonte shpenzimet e motrës së vogël që kishte nisur universitetin.

I ati, një murator në profesor, kishte vdekur në Libi kur Muhamedi ishte vetëm 3-vjeç.

I detyruar nga rrethanat, ai u bë që adoleshent shtylla e shtëpisë, duke e braktisur herët shkollën. Qyteza Sidi Buzid, ishte shumë e varfër. Shkalla e papunësisë aty ishte mbi 30 për qind. Ndaj tezga modeste ishte jetike për familjen e Buazizit. I varfëri e ka zakonisht të vogël pasurinë, por të madhe zemrën.

Dhe Muhamedi i ndihmonte shpesh bashkëqytetarët e tij të varfër si ai, duke u dhënë shpeshherë falas fruta dhe perime nga karroca e tij modeste. Kjo deri më 17 dhjetor të 9 viteve më parë, kur ai i vuri vetes flakën në shenjë revolte në prani të qindra të pranishmëve, duke humbur jetën në spital disa ditë më vonë.

Vetëm një ditë më sparë, policia i kishte sekuestruar karrocën, bashku më mallin që kishte në të.

Miqtë dhe familjarët e tij, dëshmuan më vonë se oficerët e policisë lokale, e kishin keqtrajtuar Buazizin për vite më radhë, që gjatë fëmijërisë së tij të vështirë, duke ia sekuestruar rregullisht karrocën e tij të vogël me produkte.

Një ditë më herët, ai kishte marrë rreth 200 dollarë borxh, për të blerë prodhimet që do të shiste të nesërmen. Mëngjesin e 17 dhjetorit, ai e nisi ditën e tij të punës në orën 8. Rreth orës 10:30, policia nisi ta ngacmonte përsëri, me pretekstin se nuk kishte leje për të shitur. Por autoritetet vendore, bënë të ditura më vonë se në Tunizi, nuk ka nevojë të kesh një leje për të shitur me një karrocë.

Buazizi nuk kishte mjaftueshëm para, për t’u dhënë rryshfet zyrtarëve të policisë. Dëshmitarë okularë thanë se ai u poshtëruar publikisht, kur një oficere grua e policisë e qëlloi me shpullë dhe e pështyu, ia mori peshoren elektronike, dhe ia përmbysi karrocën me fruta dhe perime.

I tronditur, Buazizi shkoi në zyrën e kryetarit të bashkisë për t’u ankuar. Por ai refuzoi ta priste, edhe pasi Muhamed u citua të thoshte:”Nëse nuk më takoni tani, do të vetëdigjem!”. Më pas ai bleu një bidon me benzinë në një benzinatë aty pranë, dhe u rikthye para zyrës së kryebashkiakut. Teksa qëndronte në mes të trafikut, ai nisi të ulëriste:”Si prisni që unë të siguroj bukën e gojës?”.

Më pas e leu veten me bnzinë dhe i vuri flakën vetes, në prani të shumë njerëzve, mes të cilëve edhe xhaxhai i tij. Njerëzit u tmerruan nga ai akt ekstrem, ndërsa njëri prej tyre u përpoq ta shuante me ujë. Para se të arrinin të fiknin flakët, Buazizi kishte pësuar djegie në mbi 90 përqind të trupit të tij.

Ai u dërgua me urgjencë në spitalin e zonës, dhe më pas u transferua në spitalin kryesor të kryeqytetit. Më 31 dhjetor 2010, mjekët raportuan se Buazizi ishte në gjendje të qëndrueshme, dhe se ai kishte gjasa të mbijetonte. Në fakt, ai mbeti në gjendje kome deri në vdekjen e tij.

I riu u vizitua në spital nga presidenti i atëhershëm i vendit, Zine El Abidine Ben Ali. Sipas nënës së të ndjerit, Ben Ali premtoi ta dërgonte për kurim në Francë. Por kjo nuk ndodhi. Muhamed Buazizi vdiq më 4 janar 2011, në 5:30 të pasdites. Në funeralin e tij, morën pjesë më shumë se 5.000 njerëz.

Policia nuk lejoi që kortezhi mortor të kalonte pranë vendit, ku ishte vetë-djegur Buazizi. Nga turma, shumë njerëz nisën të brohorasin “Lamtumirë, Muhamed, ne do ta marrim hakun tënd!”.

Të indinjuar nga ngjarjet që çuan në vetëvrasjen e Buazizit, protestat në Sidi Buzid nisën disa orë më vonë. Përpjekjet e policisë për të shtypur trazirat, vetëm sa i përshkallëzuan ato. Demonstratat u përhapën me shpejtësi, duke u zhvendosur në rajonet më të pasura, dhe në fund  në kryeqytetin Tuniz.

Zemërimi popullor dhe dhuna u bë aq e madhe, saqë presidenti Ben Ali u largua nga Tunizia, bashkë me familjen e tij më 14 janar 2011. Ai tentoi të shkonte në Paris, por u refuzua nga qeveria Franceze. Ben Ali u mirëprit me një mori kushtesh nga Arabia, ku kryesoret ishin mosdalja në media, dhe mospjesëmarrja në politikë.

Në këtë mënyrë, ai i dha fund sundimit të tij 23-vjeçar. Trazirat në Tunizi, vazhduan edhe në javët në vijim. Pas vetëflijimit të Buazizit, qeveria kreu formalisht një hetim mbi rastin. Në fillim Faida Hamdi, oficerja e policisë që poshtroi Buazizin, u pezullua nga detyra.

Më vonë, u arrestua me urdhër të presidentit Ben Ali, dhe u mbajt në një burg në një qytet të paspecifikuar. Në 19 prill 2011, ranë akuzat ndaj Hamdi, pasi e ëma e Muhamedit e tërhoqi padinë ndaj saj, me shpresën  se kjo do të paqtonte banorët e Sidi Buzid. Akti ekstrem i Buazizit, shkaktoi “efektin Verter” në mbarë rajonin.

Po në janar shpërthyen protesta të fuqishme popullore në Oman, Jemen, Egjipt, Siri dhe Marok. Më 25 Janar 2011, qindra mijëra protestues u mblodhën në Sheshin Tahrir të Kajros në Egjipt. Ata kërkuan dorëheqjen e presidentit Hosni Mubarak. Policia tentoi të shpërndajë protestën me forcë, dhe për pasojë gjetën vdekjen dhjetëra protestues dhe policë.

Mubarak tha dorëheqjen më 11 shkurt 2011, pas 3 dekadash në pushtet. Më 15 shkurt shpërthyen trazitat edhe në Libi kundër regjimit të Muamar Gadafi. Ato u përshkallëzuan në një luftë civile, që do të përfundonte në tetor të atij viti me vrasjen e Gadafit, shkatërrimin e vendit, dhe mijëra të vrarë e të plagosur.

Ndërkohë më 15 mars, nisën protestat edhe në Siri kundër sundimit të Bashar Al-Asadit. Lufta civile që pasoi vazhdon ende sot. Ajo ka shkaktuar afro 600 mijë të vdekur, dhe miliona refugjatë. E ashtuquajtura “Pranverë Arabe”, shkaktoi rrëzimin e presidentit të Jemenit Ali Abdullah Saleh, një ngjarje që sërish u pasua nga një luftë civile që vazhdon akoma.

As Egjipti nuk gjeti qetësi. Vëllazëria Myslimane që fitoi zgjedhjet e para post-Mubarak, u rrëzua pas një grushti shteti në vitin 2013, dhe në krye erdhi gjenerali Abdel Fatah-Al Sisi, që vazhdon të sundojë me një grusht të hekurt. Për shkak se shumë vende arabe, ranë nga shiu në breshër, “Pranvera Arabe”, quhet tani nga shumëkush “Dimri Arab”.

Megjithatë shumë analistë vlerësojnë faktin, që pas shumë dekadash nën sundime autoritare, shoqëritë e Lindjes se Mesme dhe Afrikës së Veriut, treguan se dinë të rebelohen dhe të aspirojnë për demokraci. Për këtë arsye, në vitin 2011 Muhamed Buazizit iu dha pas vdekjes Çmimi Sakharov, për kontributin e tij në “ndryshimet historike në botën arabe”. Britanikja “The Times” e shpalli atë “Njeriun e vitit 2011”, ndërsa një shesh në Paris mban sot emrin e tij. / TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Maradona mund të jetë vrarë”, mediat e huaja nxjerrin faktet

Diego Armando Maradona u nda nga jeta në mënyrë të papritur, në moshën 60-vjeçare. Legjenda e futbollit Diego Armando Maradona, u operua në tru...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

‘S’jemi të pavarur dhe as të çliruar, 5 miliarderë na kanë marrë peng’

Politogolu dhe analisti Afrim Krasniqi, ndryshe nga atmosfera festive gjatë këtyre dy ditëve ka dalë me një gjykim ndryshe. Përmes një postimi në Twitter,...

Busti i Skënderbeut/Spahiu: Kanë ëndërruar që të jetë më i gjatë se Rama

Dje në Prizren u inaugurua shtatorja e bronztë e “Gjergj Kastriotit- Skënderbeu”. Në Ditën e Flamurit, ditëlindjen e komandantit “Adem Jashari”, dhe daljen e...

Grabitje në 60 sekonda/Minorenët bëjnë namin, policia merret me gjobat

Në kohën kur Policia e Shtetit ka dalë në terren e merret me personat të cilët nuk janë të pajisur me maskat anti-Covid, nga...