E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

107-vjet histori/ Kreu i SHISH: Të përkushtuar në ruajtjen e sigurisë kombëtare

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Shërbimi Informativ i Shtetit (SHISH) feston ditën e sotme 107-vjetorin e saj të krijimit.

Kreu i këtij institucioni, Helidon Bendo është shprehur se SHISH është i përkushtuar maksimalisht në ruajtjen e sigurisë kombëtare dhe mbrojtjen e integritetit, pavarësisë e rendit kushtetues të Shqipërisë.

“Puna, sakrificat dhe arritjet e Shërbimit Informativ të Shtetit na sigurojnë që veprimtaria e tij do të mbështetet edhe në të ardhmen në vlerat që besojmë: ligjshmëria, integriteti, profesionalizmi dhe puna në ekip”, shkruan ai.

Gjithashtu ai i shpreh ngushëllimet e tij ndaj familjarëve që kanë humbur të afërmit nga tërmeti i 26 nëntorit.

Urimi i Bendos për 107-vjetorin e SHISH:

Të nderuar punonjës të Shërbimit Informativ të Shtetit, Sot mbushen 107 vjet nga data e krijimit të Shërbimit Sekret të Shtetit Shqiptar. Duke përfituar nga ky rast, ju shpreh urimet dhe përshëndetjet më të ngrohta. 17 dhjetori i 1912-ës shënon aktin zyrtar të krijimit të këtij Shërbimi, si pjesë e pandarë e themelimit të shtetit shqiptar. Sot, 107 vjet më pas, Shërbimi Informativ i Shtetit është i përkushtuar në ruajtjen e sigurisë kombëtare dhe mbrojtjen e integritetit, pavarësisë e rendit kushtetues. Puna, sakrificat dhe arritjet e Shërbimit Informativ të Shtetit na sigurojnë që veprimtaria e tij do të mbështetet edhe në të ardhmen në vlerat që besojmë: ligjshmëria, integriteti, profesionalizmi dhe puna në ekip.

Të nderuar kolegë, Më lejoni të shfrytëzoj këtë mundësi për të shprehur edhe në emrin tuaj keqardhjen për humbjen e jetëve, shkatërrimin e pronave dhe zhvendosjen e qytetarëve si pasojë e tërmetit të datës 26 nëntor 2019. Ne jemi në mbështetje të kolegëve tanë, familjeve të tyre dhe të gjithë shqiptarëve, të cilët kanë nevojë për ndihmë konkrete.

Së fundi, duke e vënë theksin te përkushtimi juaj i vazhdueshëm, ndjehem mirë që kontributi i punonjësve të SHISH-it për garantimin e sigurisë kombëtare është i mirëvlerësuar nga vendimmarrësit dhe partnerët ndërkombëtarë.

Gëzuar ditën e krijimit të Shërbimit Sekret Shqiptar!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Parashikimi i horoskopit për sot, ja cila është shenja me fat

Dashi Hëna është e favorshme: përfitoni prej saj, qiell i bukur për dashuri. Në punë, ky është një vit që përfshin vendime të rëndësishme dhe...

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...