E hënë, 18 Janar, 2021
-4 C
Tirana

Kush ishte Baba Vanga, “Nostradamusi” i Ballkanit (VIDEO)

Profecitë e saj janë sot më të komentuarat edhe se ato të parashikuesit francez Nostradamus. Kjo pasi jo pak prej tyre kanë rezultuar të vërteta, ashtu sikurse disa të tjera jo.

Jeta e bullgares Vangelija Gushterova, e njohur zakonisht si Baba Vanga, ishte mëse e zakonshme deri në vitin 1923, kur në moshën 12-vjeçare humbi shikimin gjatë një stuhie të fortë.

Ajo u rrëmbye nga era, dhe familja e gjeti gati të vdekur disa ditë më vonë. Sytë e saj ishin plagosur rëndë, dhe nuk u hapën më kurrë. Më vonë Baba Vanga, tha se ato ditë përjetoi vizionin e saj të parë mbi të ardhmen.

Ajo vetë nuk shkroi dot asnjë libër. Gjithçka është regjistruar nga njerëzit pranë saj. Pretendohet se ajo parashikoi shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik, sulmet e 11 shtatorit etj. Ajo gaboi me parashikimin e Luftës së Tretë Botërore në vitet 2010-2014.

Gjithsesi parashikimet e saj janë 85 për qind të sakta. Ajo ka parashikuar se Kina do të kapërcejë SHBA-në si një superfuqi, dhe se Universi do të shkatërrohet në vitin 5079.

                                        TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...