E mërkurë, 20 Janar, 2021
3 C
Tirana

Kush i detyroi bankat e nivelit të dytë të forcojnë kriteret për dhënien e kredive

Pandemia ka detyruar bankat e nivelit të dytë që të forcojnë kriteret për dhënien e kredive.

Në një raport të Bankës së Shqipërisë theksohet se gjatë periudhës prill –qershor kreditimi ka qenë i zbehtë.

Pasiguria për shkak të situatës së krijuar nga mbyllja e aktiviteti ekonomik ka bërë që bankat të aplikojnë standarde më të shtrënguara edhe në kreditë e dhëna individëve përfshirë ato për blerje banese.

Ashpërsimi i kritereve u ndikua veçanërisht nga perceptimi i bankave për rrezik të shtuar lidhur me situatën ekonomike dhe perspektivën për të, aftësinë paguese të kredimarrësit, si edhe me kolateralin.

Po ashtu, edhe toleranca më e ulët e bankave ndaj rrezikut ishte faktor i rëndësishëm në vendimet për kredititmin e ekonomisë gjatë tremujorit të dytë të këtij viti.

Sipas Vrojtimit të Bankës së Shqipërisë edhe kërkesa për të marrë kredi nga ana e biznesve apo e qytetarëve ka pësuar rënie.

Kërkesa më e ulët për kredi ishte e shpërndarë në të gjitha kategoritë e madhësisë së biznesit.

Gjithashtu, kërkesë e dobët u vlerësua si për kreditë dhënë me qëllim financimin e investimeve, ashtu edhe për mbulimin e nevojave për likuiditet.

Në tremujorin e tretë parashikohet që kushtet për dhënien e një kredie të jenë edhe më të forta.

Ndërsa të vetmet kërkesa për kredi në tremujorin e ardhshëm pritet të jenë për likuiditet ose për të bërë pagesat të ndryshme, ndërkohë që ajo për investime pritet sërish në rënie.

I vetmi faktor që ka ndikuar pozitivisht në kredidhënie gjatë këtij muaji rezulton të jetë skema e garancisë sovrane, ofruar nga qeveria shqiptare në mbështetje të sektorëve të prekur prej efekteve negative nga Covid-19, shkruan “abcnews.al”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...