E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Kurti: Vuçiç ka inat dhe vrer, s’i kontribuon qetësimit të situatës

Gjatë një konference për mediat, kryeministri Albin Kurti është prononcuar për reagimin e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, sa i takon vendimit më fundit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e reciprocitetit me Serbinë për çështjen e targave. Kurti deklaroi se nuk e ka ndjekur plotësisht deklaratën e Vuçiçit, por ka parë inat dhe vrer nga ai.

“Nuk e kam ndjekur të plotë deklarimin e presidentit të Serbisë. Cilësimet për veprimet tona nuk janë shumë të drejta.

Vrejta që ka shumë inat, shumë vrer që nuk i kontribuon deeskalimit të situatës. Nuk e di se për çfarë masash të Serbisë ndaj Kosovës e ka fjalën, por besoj që Kosova dhe Serbia duhet të ndërtojnë marrëdhënie të mira fqinjësore, duke u bazuar ne interesat e përbashkëta si dhe në vlerat evropiane”, tha Kurti.

Ai më pas shprehu keqardhje për qytetarët, që detyrohen të pajisen me targa të përkohshme RKS. Vuçiç tha dje se Serbia kërkon tërheqjen e të gjitha trupave që po qëndrojnë në veri të Kosovës, si dhe një përgjigje urgjente nga BE-ja për situatën. Ndër të tjera ai shtoi se kishte marrë një propozim për zgjidhjen e situatës në pikat kufitare në Jarinje dhe Bërnjak, por e ka refuzuar, duke e quajtur poshtëruese për Serbinë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...