E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Kurti i prerë ndaj Haradinajt: ‘Kuturu ad-hoc’ nuk veprojmë

Gjatë fundjavës u zbllokuan rrugët që çojnë në dy pikat kufitare; Jarinjë dhe Bërnjak, pika këto në veri që lidhin Kosovën dhe Serbinë. Pas arritjes së marrëveshjes në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë rreth përdorimit në mënyrë të barabartë të targave të makinave nga të dyja vendet, serbët hoqën barrikadat dhe po ashtu u tërhoq nga veriu edhe njësia speciale e Kosovës, që ishte kërkesë e Beogradit.

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj e ka pyetur kryeministrin Kurti se çfarë do të bëjë për çështjen e bllokadave. “A jeni në dijeni që ia keni hequr një masë mbrojtëse që ka qenë e dedikuar të vështirësojë konkurrencën e bllokave të Serbisë. Kur ne kemi fabrika të bllokave edhe në Podujevë e Gjakovë, edhe e kanë më afër, çka bën Qeveria juaj, a do të lini këtë gjendje”, e pyeti Haradinaj-Kurtin.

Kryeministri iu përgjigj Haradinajt duke i thënë “kuturu ad-hoc nuk veprojmë”.

“Po flasim edhe për blloka meqë është fushatë për zgjedhje lokale”, tha fillimisht Kurti.

“Vendimit i ka skaduar afati dhe duhet të vlerësojmë atë vendim a e ka arritur qëllimin e vet, dhe pastaj të marrim vendim të ri se a ta vazhdojmë apo si ta vazhdojmë. Kuturu athok (Shkel e shko) nuk veprojmë”, tha kryeministri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...