E diel, 24 Tetor, 2021
13.5 C
Tirana

I mori jetën dy kushërinjve në Laç, Apeli dënon me burg përjetë Markel Bushin

Gjykata e Apelit Tiranë ka dënuar me burgim të përjetshëm Markel Bushin, i akuzuar për vrasjen e dy kushërinjve në Laç. Krimi ka ndodhur në prill të vitit 2019, në qendër të qytetit të Laçit, ku mbetën të vdekur kushërinjtë Erion dhe Kelvin Jushi, pas një debati për fotot e publikuar në Facebook.

Dy kushërinjtë, Kelvin dhe Erion Jushi janë qëlluar për vdekje me armë zjarri nga Markel Bushi. Në vitin 2019, ku u dha masa e sigurisë “arrest me burg”, Markel Bushi ka shpërthyer në lot dhe pranoi se ka qenë ai që ka qëlluar mbi kushërinjtë, veprim për të cilin rrëfeu se është penduar. “Jam penduar për atë që kam bërë. Nuk kam dashur t’i vras”, mësohet të ketë thënë Markel Bushi.

Nga ana tjetër, bashkautori Vinçesk Bushi është shprehur se ngjarja ka agravuar deri në përdorimin e armëve, pasi viktimat i kanë goditur të parët me sende të forta. “Na goditën me sende të forta, prandaj situata ka agravuar me përdorimin e armëve”, ka deklaruar Vinçesk Bushi.

Ngjarja

“Nuk deshëm t’i vrasim kushërinjtë Jushi. Gjithçka ka ndodhur në gjaknxehtësi e sipër”. Kështu janë shprehur para hetuesve, autorët e vrasjes së dyfishtë në Laç vëllezërit Markel dhe Manuel Bushi. Ata janë shprehur të penduar që situata arriti deri në marrjen e dy jetëve të kushërinjve Erion dhe Kelvin Jushi. Nga hetimet dhe dëshmitë e mbledhura, rezulton se autorët dhe viktimat, janë përplasur fillimisht në ambientet e një lokali në qendër të Laçit, dhe më pas në sherr e sipër janë përdorur armët. Mësohet se debati në lokal ka nisur për një foto në rrjetet sociale. (Pakënaqësi për fotot e postuara, “pse e ke hedhur këtë foto”, mësohet të jenë shprehur të rinjtë)

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...