E shtunë, 28 Mars, 2020
11 C
Tirana

“Kujt do ti mësosh rregullin ti komunist”, Ruçi përjashton nga seanca Gjonin

Lexo edhe ...

Juventus mer vendimin për pagat e lojtarëve

Lojtarët dhe trajneri i ekipit të parë heqin dorë nga një pjesë e pagës. Kursimi... 90 milion euro. Juventus është skuadra e parë italiane që...

Vetëvendosje kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme pas koronavirusit

Lëvizja Vetëvendosje tha të shtunën se deklaratat e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për këshillime me partitë politike për formimin e qeverisë së re,...

Rama: Ata që shajnë e mallkojnë do t’i mohojnë ato që thonë sot

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë në Facebook një video përmes së cilës tregon se aksioni humanitar për të ndihmuar njerëzit në nevojë në këto...

30 mjekë dhe infermierë drejt Italisë/ Meta: Mirënjohje dhe krenari

30 mjekë dhe infermierë shqiptarë janë nisur ditën e sotme në drejtim të Italisë, e cila prej javësh është gjunjëzuar nga koronavirusi. Qeveria shqiptare ka...

Gjatë punimeve të seancës së sotme plenare, deputeti i opozitës Ralf Gjoni ka debatuar ashpër me kreun e Kuvendit, Gramoz Ruçi. Gjoni po fliste nga foltorja e Kuvendit, ndërsa Ruçi i tha se është duke folur jashtë asaj që po diskutohej dhe se do t’i ndërpriste fjalën.

Pasi kreu i Kuvendit i kërkoi deputetit të lironte foltoren, Gjoni nuk iu bind urdhrit, duke shpërthyer në akuza ndaj Ruçit.

“Zoti Ruçi më shihni në sy, ju jeni…”- Ralf Gjoni përfshihet në debat të fortë me kreun e Kuvendit. Përjashtohet për 10 ditë on Vidnews.

Pjesë nga debati:

Gramoz Ruçi: Z. Gjoni të lutem, ke kohë që nuk po flet për ligjin, do të ndërpres fjalën

Ralf Gjoni: Z. kryetar, unë jam brenda temës, nuk keni të drejtë të më ndërprisni fjalën. Po flas për ligjin.

Gramoz Ruçi: S’po flet për ligjin. Po flet për ligjet e institucioneve, por jo për ligjin në fjalë. Tagrin e kam unë. Ju ndërpres fjalën.

Ralf Gjoni: Ti nuk e ke tagrin për ta vlerësuar.

Gramoz Ruçi: Uluni!

Gjoni: Harrojeni, s’ma ndërprisni dot fjalën.

Gramoz Ruçi: Ulu poshtë. Ulu. Ulu të mos marr masë se e ke zaptuar foltoren, edhe njëherë po të tërheq vërejtjen.

Gjoni: E ke pronën tate ti këtë?

Gramoz Ruçi: Ulu. Po të tërheq vërejtjen dhe njëherë. Po të paralajmëroj se do të përjashtoj nga seanca. Nëse do të vazhdosh të mbash foltoren, do të përjashtoj për 10 ditë.

Ralf Gjoni: Unë pres që të mbajë fjalën. Z. Kryetar nuk kam mbaruar fjalën, kjo nuk është pronë private e jotja.

Gramoz Ruçi: Do të përjashtoj nga seanca.

Gjoni: S’më përjashtoni dot.

Gramoz Ruçi: Rregullorja, jo unë. Se kur zapton dy minuta foltoren, përjashtohesh nga seanca.

Ralf Gjoni: Nuk është normale kjo. Kjo është turp e faqe e zezë! Turp!

Gramoz Ruçi: Ulu mos të përjashtojë nga seanca.

Gramoz Ruçi: Kur dy minuta zapton foltoren, përjashtohesh nga seanca.

Gjoni: Kjo është e padrejtë. Regjia hapni mikrofonin.

Gramoz Ruçi: Sipas nenit 65 pika b, nëse deputeti vazhdon të mbajë të zaptuar foltoren pas vërejtjes, deputeti Gjoni përjashtohesh nga seanca.

Ralf Gjoni: Komunist, shikoni simbolin e komunizmit! Nuk ke turp!

Gramoz Ruçi: Zoti Gjoni jeni i përjashtuar nga seanca, nëse nuk zbaton urdhrin, do t’i kërkoj sekretariatit përkatës të përjashtohesh 10 ditë nga seanca. Dil nga seanca! Dil përjashta.

Gjoni: Ju nuk meritoni…Zoti Ruçi më shihni në sy…Ju jeni tradhtar.

Gramoz Ruçi: Dilni nga seanca

Ndërhyn nga vendi Kujtim Gjuzi: O kryetar…

Gramoz Ruçi: Gjuzi mos fol se do të përjashtohesh edhe ti, të është hequr e drejta e fjalës, të mësohesh me rregull.

Gjuzi: Punë e madhe.

Ruçi-Gjuzit: Nëse flet dhe ti do përjashtohesh. Duhet të mësohemi me rregull.

Gjoni: Kujt do ti mësosh rregullin ti mo? Komunist.

Gramoz Ruçi: Dil përjashta!

Gjoni: Pse të dal përjashta? S’ke turp s’ke, komunist. S’më intimidon fare.

Gramoz Ruçi: I kërkohet sekretariatit për procedura, votimet dhe etikën, marrjen e masës disiplinore, përjashtim të deputetit me 10 ditë nga seanca.

Gjoni: Të kesh turp.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Juventus mer vendimin për pagat e lojtarëve

Lojtarët dhe trajneri i ekipit të parë heqin dorë nga një pjesë e pagës. Kursimi... 90 milion euro. Juventus është skuadra e parë italiane që...

Vetëvendosje kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme pas koronavirusit

Lëvizja Vetëvendosje tha të shtunën se deklaratat e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për këshillime me partitë politike për formimin e qeverisë së re,...

Rama: Ata që shajnë e mallkojnë do t’i mohojnë ato që thonë sot

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë në Facebook një video përmes së cilës tregon se aksioni humanitar për të ndihmuar njerëzit në nevojë në këto...

30 mjekë dhe infermierë drejt Italisë/ Meta: Mirënjohje dhe krenari

30 mjekë dhe infermierë shqiptarë janë nisur ditën e sotme në drejtim të Italisë, e cila prej javësh është gjunjëzuar nga koronavirusi. Qeveria shqiptare ka...

Kosovë/ Shkon në 90 numri i të prekurve nga koronavirusi

Autoritetet në Kosovë kanë pohuar se janë konfirmuar 2 raste të reja me koronavirus, duke e çuar numrin total të të infektuarve në 90. Instituti...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT