E hënë, 13 Korrik, 2020
27 C
Tirana

Kosovë 1999/ Nuk besonte që NATO kishte ndërhyrë, reagimi prekës i vajzës

Më të lexuarat

Ditën e sotme shënohet 20 vjetori i ndërhyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë, që kishte për qëllim ndalimin e gjenocidit serb mbi qytetarët e pafajshëm të Kosovës.

Pas marrëveshjes së Kumanovës ndërmjet zyrtarëve serbë dhe autoriteteve të NATO-s, Serbia ishte detyruar të tërheqë të gjitha forcat policore dhe ushtarake nga Kosova.

Pas përfundimit të luftës, dhjetëra refugjatë në malet e Drenicës, kishin filluar të ktheheshin në shtëpitë e tyre, ku nuk gjetën gjë tjetër përveç mbetjeve dhe kujtimeve të tmerrshme që kishin lënë ushtarët serb nga masakrat që kishin kryer në ato zona.

Gjatës asaj kohe, disa gazetarë të Reuters kishin takuar një grup refugjatësh në rrugë, mes të cilëve ishte dhe një vajzë, e cila kishte humbur vëllain dhe babin e saj në luftë.

Teksa komunikonte me gazetarët në gjuhën angleze, vajza nuk besonte se NATO kishte hyrë në Kosovë, ndërsa shpresonte për këtë gjë, megjithëse shprehej se: jeta për të kishte mbaruar.

Gazetari: A e dini që NATO është në Kosovë?

Vajza: Jo nuk është!

Gazetari: NATO është në Kosovë…

Vajza: Por jo në fshatin tim!

Gazetari: Shumë ushtarë, shumë ushtarë kanë hyrë në vend…

Vajza: Nuk po kuptoj?!

Gazetari: …shumë ushtarë janë në Prishtinë.

Vajza: Po, në Prishtinë, por jo në fshatin tim.

Gazetari: Kanë ardhur…

Vajza: Unë shpresoj kështu … por për mua jeta ka mbaruar, për babanë, vëllain tim

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kush është shqiptari që refuzoi dy herë postin e mbretit të Shqipërisë

Nga: Hasan Bello Kush ishte Xhelal Pashe Bushati? Njeriu qe dy here refuzoi fronin e Shqipërisë. Pinjolli i fundit i dinastisë shkodrane. Dhenderri i sulltan...

Jonida nxjerr foton e embël me Romeon: Dua gjithçka që kam (FOTO)

U bë një kohë e gjatë që përflitet romanca e Jonida Maliqit me Romeo Veshaj. Tashmë ata nuk e fshehin më dashurinë, madje edhe...

Jeta dhe ne – Përsiatje

Nga: Gjin Progni Tri janë hyjnitë e kësaj bote njerëzore: lindja, martesa dhe vdekja. Nëse e përjashton njërën prej tyre, ne dalim jashtë të vërtetës së...

“Shteti të më marrë në mbrojtje familjen, ndihem e kërcënuar”, 17-vjeçarja tregon abuzimin

Një 17 vjeçare në Fushë Krujë, është ngacmuar dhe shfrytëzuar seksualisht për muaj me radhë nga disa persona, për shkak edhe të varësisë që...

Lë kostumin e vishet sportiv, Meta jep ‘sinjalin’ e radhës me qenin e tij

Kreu i shtetit, Ilir Meta, shpesh tërheq vëmendjen me postimet që zgjedh të ndajë me ndjekësit e tij. “Me Charlin”, shkruan presidenti, ndërsa pranë tij...