E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit për targat e mjeteve që vijnë nga Serbia, ishte planifikuar paraprakisht.

Ai tha se “KFOR -i duhet të sigurojë lirinë e lëvizjes”. Po sipas tij, “nuk ka dyshim se KFOR-i kishte njohuri për lëvizjen e njësive speciale, në këtë rast, siç thotë ai, që është Njësia Speciale e Kosovës”.

Bashkimi Evropian i bëri thirrje Prishtinës dhe Beogradit, që të ndërmarrin masa për t’i ulur tensionet në veri të Kosovës, pasi Kosova nisi të zbatojë masa reciprociteti me makinat me targa serbe.

Sakaq, kryeministri i Kosovës ka vënë në dukje se një masë e tillë, nuk synon destabilizimin ose të provokojë, por ka mbrojtur vendimin e qeverisë së tij duke thënë se 15 shtatori i vitit 2021 ishte afati i fundit ku do të duhej të mbyllej marrëveshja e arritur në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...