E enjte, 16 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Koronavirusi/ Shefi i Kardiologjisë në QSUT: Nuk përcaktojmë dot as të prekurit

2 viktima janë shënuar deri tani nga koronavirusi në Itali dhe janë të paktën 79 të infektuar.

Kaq ka mjaftuar që vendi ynë të alarmohet, teksa në Portin e Durrësit janë shtuar kontrollet për tragetet që vijnë nga Italia.

Së fundmi, lidhur me rrezikshmërinë që paraqet virusi kinez për vendin tonë ka folur edhe shefi i Shërbimit të Kardiokirurgjisë në Qendrën Spitalore Universitare në Tiranë, Edvin Prifti, i cili ka adresuar 3 shqetësime kryesore.

Prifti ka ngritur alarmin se në QSUT pacientët nuk mund të kryejnë as analizat për të parë nëse janë me Coronavirus apo jo, sepse mungon PCR-ja (teknikë diagnostikimi që analizon molekulen e ADN).

Shqetësimi i dytë ka të bëjë me faktin se nuk dihet se në çfarë vendi ndodhet karantina dhe se cilat janë kushtet e saj, pasi Ministria e Shëndetësisë vijon të jetë shumë diskrete.

Dhe shqetësimi i tretë lidhet me trajtimet e pacientëve pasi ata kanë nevojë për ventilim mekanik të drejtuar ose oksigjenim artificial.

Më tej, Prifti bën me dije se në QSUT mungon një aparaturë që quhet “Extracorporeal membrane oxygenator” ose ECMO, që është vetmja alternativë për të mbajtur në jetë të sëmurët.

Koronavirusi deri më tani ka marrë 2,464 jetë njerëzish dhe ka prekur mbi 75 mijë njerëz të tjerë në të gjithë botën ku situata më kritike paraqitet në Kinë.

Reagimi i plotë: “Vdekjet e para te shenuara ne Itali nga infeksioni i koronavirusit na bejne te ndjehemi akoma edhe me afer ndaj ngjarjeve te cilat mund te jene shkaterrimtare per njerezit dhe popullin tone.

Masat drakoniane qe jane marre ne vendin e origjines te ketij infeksioni viral dhe qe po shoqerohen me msa akoma edhe me te ashpra ne vendet prane duhet te na bejne te mendojme akoma edhe me seriozisht se si duhet te pergjigjemi ne keto kushte. Mendoj qe gjithmone ka momente relaksi dhe llafesh, proklamatash, por kur ndodhemi perballe fataliteteve te mundshme duhet nje seriozitet i jashteZakonshem dhe profesionalizem i cdo strukture.

E para diagnostikimi ne kohe rekord: Dje po interesohesha dhe mu tha nga nje prej specialisteve tane me te mire te semundjeve infektive qe real time PCR eshte kerkuar nga laboratori i mikrobiologjise ne QSUT dhe nuk eshte realizuar pasi PPP nuk e parashikon. Atehere une them qe zoterinj- ketu ndodhemi perballe nje ceshtje te sigurise kombetare.

Lexo edhe :   Kërkoi ndryshim të masës së sigurisë, Gjykata rrëzon kërkesën e mjekut

Une nuk e di se cmund te konsiderohet tjeter gje brenda nocionit te sigurise kombetare. Dhe ne keto kushte dikush mund te kete paturpesine te ktheje nje pergjigje te tille. Nga ana tjeter ne si universitet na duket nje gje normale kjo?!

Nese kjo PPP reagon ne kete menyre atehere pa dyshim qe duhet rishikuar pasi eshte totalisht e padrejte dhe aspak shkencore, bllokon hulumtimin qe ne pikenisje dhe rrezikon dhe cenon jeten.

Kur i mohohet te vetmes qender universitare hulumtimi dhe diagnostikimi?! Atehere kush do ta beje? Dikushi me tha se mund te diagnostikohet ne institutin e shendetit publik. Kjo eshte gje shume e mire, Po si mund te mohohet diagnostikimi ne QSUT.

Lexo edhe :   Kërkoi ndryshim të masës së sigurisë, Gjykata rrëzon kërkesën e mjekut

E dyta: karantina Asgje nga fronti i lindies. Nuk dime se si, ku, ne ckushte. Mos na duket cudi, pasi mund te jete secili prej nesh kandidat per ne karantine dhe mendoj qe njerezit duhet te jene ne dijeni te gjithshkaje.

E treta: trajtimi Keta te semure ne fund te tyre kane nevoje per ventilim mekanik te drejtuar ose oksigjenim artificial. Persa i perket ventilimit mekanik, me Shqiperi ne kemi vetem 140 ventilatore mekanike, ketu perfshire edhe strukturat private qe do te thote, qe sikur tjua mohojme ventilimin mekanik gjithe te semureve te tjere atehere vendi yne mund te trajtoje vetem 140 te semure njekohesisht.

Oksigjenimi artificial qe ka te beje me nje aparat tjeter qe quhet Extracorporeal membrane oxygenator ose ECMO te cilin kemi vite qe e kerkojme me ngulm ne kardiokirurgji por sidomos pas epidemise se H1N1 si e vetmja alternative per te mbajtur ne jete keta te semure, nuk ka asnje aparat te tille ne Shqiperi.

Afersia me Lombardine, shkembimet ne njerez dhe mallra me Italine na shtyn qe duhet menduar seriozisht per perballjen me koronavirusin.

Nuk mund te sillemi sikur eshte nje gje larg nesh. Cdo njeri prej nesh, politikane, biznesmene, ambasadore, ministra dhe deputete, por vecanerisht personeli shendetesor Mund te jene te infektuarit e radhes. Nga 29 te infektuarnne itali, 5 jane personel shendetesor. Domine Quo Vadis?!” /gazetareforma

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....