E enjte, 4 Qershor, 2020
27 C
Tirana

Koronavirusi në Malin e Zi/ Nis lehtësimi i masave

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

“Hajn!” Incident gjatë fjalimit të Thaçit, arrestohet një qytetar

Pak më herët, gjatë fjalimit të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në oborrin e Kuvendit, ndodhi një incident. Një qytetar filloi të ulëriste kundrejt Presidentit...

“Do ketë marrëveshje për Reformën Zgjedhore”/ Hajdari komenton sjelljen e ambasadores së SHBA

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari ka komentuar situatën politike në vend dhe negociatat për Reformën Zgjedhore. I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, Hajdari u...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

Rama mbron 15-vjeçaren, 1 vit më parë publikoi identitetin e prindërve të 13-vjeçares së përdhunuar

Deputeti i opozitës Halit Valteri, propozoi sot në Kuvend rikthimin e dënimit me vdekje për përdhunuesit. Ai iu referua rastit të abuzimit të një...

VIDEO/ Pyetja e gazetarit lë pa fjalë për 20 sekonda kryeministrin kanadez

Së fundmi është bërë virale një video, ku shfaqet kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau, i cili qëndron më shumë se 20 sekonda pa iu...

Roja 65-vjeçar abuzoi me të miturën, shkarkohet drejtori i shkollës

Ngjarja e rëndë që ndodhi në Babrru të Kamzës, ku 65-vjeçari Abaz Doku abuzoi seksualisht me një të mitur (15 vjeç), ka tronditur mbarë...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

Shembja e TK/ Rama: Pseudoteatri ishte shpikje e fantazisë politike

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook shprehet se Teatri Kombëtar ishte shpikje e fantazisë politike. Gjithashtu, Kreu i Qeverisë e cilësoi...

Autoritetet shëndetësore thanë se këtë javë në Mal të Zi u shënua një ulje e theksuar e të infektuarve me COVID-19.

Drejtori i Institutit të Shëndetit Publik Dr. Boban Mugosha duke paraqitur të dhënat më të reja tha se epidemia e koronavirusit është nën kontroll dhe se numri i të infektuarve, ditëve të fundit shënoi një rënie.

“Këtë rezultat të mirë në luftën ndaj koronavirusit e tregon edhe grafikoni ku vërehet një rënie e personave të infektuar dhe rritja e numrit të personave të shëruar”, tha Dr. Mugosha.

Kjo situatë e mirë epidemiologjike ka ndikuar që Trupi Kombëtar Koordinues për sëmundjet infektive të shpallë planin e lehtësimit të masave të ndërmarra për shkak të pandemisë.

Lëvizja e qytetarëve u lejua deri në orën 11 të mbrëmjes, kurse shitoret do të punojnë deri në orën 10 të mbrëmjes. Po ashtu u hoqën edhe masat e veçanta dhe kufizuese që ishin në fuqi prej 24 marsit për banorët e Komunës së Tuzit në Malësi.

Dr. Mugosha e vlerësoi disiplinën e banorëve të Malësisë duke theksuar se epidemia në këtë zonë është nën kontroll të plotë.

Lexo edhe :   Gjurmimi i të infektuarve/ Nga 8 qershori në Itali hyn në përdorim aplikacioni ‘Immuni’

“Në Qendrën Klinike të Malit të Zi janë shëruar personat e infektuar nga Tuzi në mënyrë shumë të suksesshme. Nga kjo zonë janë shëruar 30 persona, kurse në proces shërimi janë edhe 7 persona tjerë, gjë e cila tregon se epidemia në Tuz gati tërësisht është ndaluar”, tha Mugosha.

Masat e para parandaluese në Mal të Zi janë vendosur me 10 mars, kur autoritetet shëndetësore vendosen ndalimin e udhëtimit në vendet e prekura nga koronavirusi, ndërsa pas shfaqjes së rastit të parë të infektuar me COVID-19, masat kufizuese kanë ardhur duke u shtrënguar. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shkatërrohet banda kriminale në Itali, në mesin e të arrestuarve edhe një 35-vjeçare shqiptare

Policia italiane ka shkatërruar një bandë kriminale në fushën e trafikut të prostitucionit. Mediat italiane bëjnë me dije në pranga kanë rënë 9 persona. Mes...

EMRI/ Klea Huta dhe Elgit Doda bëhen prindër për herë të parë

Moderatorja e njohur, Klea Huta ka sjellë në jetë djalin e saj ditën e sotme. Lajmin e ka bërë vetë të ditur Klea, me...

Politikani maqedonas thyen masat e koronavirusit, kapet ‘mat’ në një lokal të mbyllur

Lideri i opozitës në Maqedoninë e Veriut, Hristijan Mickoski është kapur nga Inspektoriati Shëndetësor në një lokal të mbyllur me disa miq. Sipas akteve normative...

Interesi për energjinë eolike, një tjetër aplikim pranë MIE në Bashkinë Fier

Ligji për burimet e rinovueshme të energjisë ka bërë që të ketë një interes të shtuar vit pas viti për investime potenciale në impiante...

Ekspertët: “Instrumenti” i vetëm që mund të ringrejë sa më parë ekonominë

Ekspertët i mëshojnë faktit se “instrumenti” i vetëm që mund të ringrejë sa më parë ekonominë është ndihma direkte për bizneset dhe familjet e...
WhatsApp KONTAKTO TT