E diel, 5 Prill, 2020
14 C
Tirana

Koronavirusi, më i rëndë se epidemia SARS, mjeku: Mos u frikësoni

Lexo edhe ...

Ndërron jetë pacientja në Spitalin Infektiv

Ministria e Shëndetësisë së fundmi ka njoftuar se në Spitalin Infektiv ka ndërruar jetë nga infarkti kardiak një paciente 84-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar...

Ishte në terapi intensive, 80-vjeçarja nga Vlora mposht koronavirusin

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetet sociale ka dhënë lajmin e mirë se një 80-vjeçare nga Vlora ka arritur të...

Dy komuna me shumicë serbe në veriun e Kosovës në karantinë/ Nisin përplasjet politike

Autoritetet lokale në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe futën në karantinë komunën e Mitrovicës së Veriut dhe Zveçanin, pas raportimeve për...

Pas Boris Johnson, edhe e fejuara e tij shtatzënë rezulton pozitive me COVID-19

Pak ditë më parë mediat e huaja raportuan se kryeministri britanik Boris Johnson rezultoi pozitiv me COVID-19. Ndërkohë së fundmi është bërë me dije se...

Mjeku Edvin Prifti, në emisionin “Tempora”, tha se koronavirusi po merr përmasat e SARS-it të vitit 2003. Numri i viktimave nga koronavirusi në Kinë e kanë kapërcyer epideminë e rëndë të sindromës akute të frymëmarrjes në 2003, SARS.

“Është një gjë shumë interesante që ju duhet ta dini, që ka ndodhur në 2-3 ditët e fundit. Nga koronavirus u quajt COVID 19 dhe në 48 orët e fundit është quajtur SARS cov 2. SARS është epidemia e vitit 2003, dhe mesa duket në bazë të gjithë të dhënave klinike, ky është një virus që shkon drejt atij që është i tipit të SARS-it. Nga pikëpamja terminologjike shkencore, fillon të përdoret në literaturë quhet SARS cov 2”.

Mjeku është i mendimit se edhe kjo gjendje do të përballohet, ndaj kërkoi që mos krijohet panik. Ai iu drejtua qytetarëve që të jenë vigjilentë, dhe koronavirusit ti jepet rëndësia e duhur. “Nuk duhet ta na shtyjë drejt frikës dhe panikut, por duhet të na mbajë nën tension për tu përballur, sepse edhe konotacioni fillon ndryshon dhe në këtë këndvështrim është e rëndësishme që SARS cov 2 ti jepet një rëndësi e duhur”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Ndërron jetë pacientja në Spitalin Infektiv

Ministria e Shëndetësisë së fundmi ka njoftuar se në Spitalin Infektiv ka ndërruar jetë nga infarkti kardiak një paciente 84-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar...

Ishte në terapi intensive, 80-vjeçarja nga Vlora mposht koronavirusin

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetet sociale ka dhënë lajmin e mirë se një 80-vjeçare nga Vlora ka arritur të...

Dy komuna me shumicë serbe në veriun e Kosovës në karantinë/ Nisin përplasjet politike

Autoritetet lokale në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe futën në karantinë komunën e Mitrovicës së Veriut dhe Zveçanin, pas raportimeve për...

Pas Boris Johnson, edhe e fejuara e tij shtatzënë rezulton pozitive me COVID-19

Pak ditë më parë mediat e huaja raportuan se kryeministri britanik Boris Johnson rezultoi pozitiv me COVID-19. Ndërkohë së fundmi është bërë me dije se...

Spaho: Policia jonë rri dhe ha fara, shteti s’është në gjendje të vendosë rregull

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edmond Spaho përmes një postimi në rrjetin social Facebook, shprehet se shteti nuk është në gjendje të vendosë rregull në...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT