E mërkurë, 8 Prill, 2020
23 C
Tirana

Trazira në Indi gjatë vizitës së presidentit Trump

Lexo edhe ...

Kurti: Do themeloj një ekip negociator! Unë drejtues, Thaçi anëtar

Kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti i ka shkruar letër Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian për Dialogun dhe Çështje të tjera Rajonale të...

Temperaturat në rritje, njihuni me parashikimin e motit për nesër

Vendi ynë vijon të ndikohet nga kushtet e qëndrueshme atmosferike, ndërsa moti do të jetë i kthjellët përgjatë gjithë ditës së sotme në të...

Maqedoni e Veriut/ Shënohen 3 viktima në 24 orët e fundit

Numri i viktimave nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut është rritur, duke shkuar në 29. Sipas mediave vendase, në 24 orët e fundit në Maqedoni...

Ndjesë dhe falenderime ndaj infermiereve tona të vyera

Nga Prof. Dr. Isuf Kalo Sot është Dita Botërore e Shëndetit dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vendosur t’ua përkushtojë këtë ditë juve, infermiereve të...

Njëmbëdhjetë njerëz janë vrarë në Nju Delhi gjatë përleshjeve për një ligj të ri mbi shtetësinë indiane.

Trazirat ndodhën gjatë vizitës së parë zyrtare të presidentit amerikan. Donald Trump, në këtë vend.

Kjo është dhuna më vdekjeprurëse në kryeqytetit indian, gjatë dekadave të fundit.

Përleshjet ndodhen në lagjet me shumicë myslimane në Nju Delhi, rreth 18 kilometra nga qendra e kryeqytetit, ku Trump ka qenë duke zhvilluar takime me udhëheqës indianë, diplomatë dhe biznesmenë.

Ligji për shtetësinë – për të cilin kritikët thonë se është anti-mysliman – ka ngjallur protesta masive që kur u miratua vitin e kaluar.

Por, demonstratat në Nju Delhi kanë qenë paqësore deri më tani.

Kur u pyet për dhunën, gjatë një konference shtypi, zoti Trump tha se e kishte ngritur çështjen e lirisë fetare dhe ishte i impresionuar nga përgjigja e qeverisë.

Ligji i ri u ofron shtetësinë indiane emigrantëve jomyslimanë në Afganistan, Pakistan dhe Bangladesh.

Kritikët thonë se ligji i diskriminon myslimanët. Por, sipas qeverisë, protestat janë të panevojshme, pasi ajo po përpiqet t’i ndihmojë minoritetet e persekutuara në vendet fqinje. /Rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Kurti: Do themeloj një ekip negociator! Unë drejtues, Thaçi anëtar

Kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti i ka shkruar letër Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian për Dialogun dhe Çështje të tjera Rajonale të...

Temperaturat në rritje, njihuni me parashikimin e motit për nesër

Vendi ynë vijon të ndikohet nga kushtet e qëndrueshme atmosferike, ndërsa moti do të jetë i kthjellët përgjatë gjithë ditës së sotme në të...

Maqedoni e Veriut/ Shënohen 3 viktima në 24 orët e fundit

Numri i viktimave nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut është rritur, duke shkuar në 29. Sipas mediave vendase, në 24 orët e fundit në Maqedoni...

Ndjesë dhe falenderime ndaj infermiereve tona të vyera

Nga Prof. Dr. Isuf Kalo Sot është Dita Botërore e Shëndetit dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vendosur t’ua përkushtojë këtë ditë juve, infermiereve të...

Paketat e ndihmës ekonomike/ Denaj: Ja pse nuk krahasohemi dot me Italinë e Spanjën

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave ka treguar se pse paketa e ndihmës ekonomike në Shqipëri, nuk krahasohet me atë të vendeve si Italia apo...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT