E premte, 10 Korrik, 2020
24 C
Tirana

Koronavirusi/ Ja çfarë pritet të ndodhë me ekonominë evropiane

Më të lexuarat

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Nga: Holger Schmieding, Kallum Pickering & Florian Hense “The Globalist”

Me përhapjen e madhe të koronavirusit, qeveritë po vendosin me të drejtë kufizime gjithnjë e më të forta ndaj aktivitetit ekonomik, në gjithnjë e më shumë vende evrpiane. Pasiguria e madhe mbi perspektivën e shëndetit publik, dhe në një masë më të vogël, shitjet në tregjet e aksioneve, po e thellojnë rënien e madhe të besimit.

Përkundër kësaj sfondi, lajmet e mira që kanë ardhur ditët e fundit nga Kina, ku numri i rasteve aktive me COVID-19 ka rënë me më shumë se 2/3 nga kulmi i 58.000 rasteve më 18 shkurt, në 15.000 raste të reja deri më 12 mars, nuk janë dhe aq ngushëlluese.

Ndërprerjet e brendshme të aktivitetit ekonomik Evropë, po dëmtojnë rëndë shumë industri në sektorin e shërbimeve, madje më shumë se sa në sektorin prodhues. Ky ndikim negativ, e zbeh lehtësimin e mundshëm të ndërprerjes së zinxhirit të furnizimit me Kinën.

Muaj të vështirë na presin përpara

Ndërsa qytetarët dhe qeveritë evropiane, po ndërmarrin hapa për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit, duke përfshirë një izolim të pjesshëm të të gjithë Italisë, aktiviteti i shitjeve me pakicë dhe i shërbimeve po zvogëlohet shumë, edhe pse janë rritur shpenzimet në disa nën-sektorë si kujdesi shëndetësor dhe supermarketet.

Kërkesa globale për mallra, dhe furnizimi me to, ka të ngjarë që të zvogëlohet gjatë gjithë periudhës së pranverës së këtij viti. Dhe kjo pasi ndërprerjet e imponuara nga pandemia e koronavirusit, prekin një pjesë të madhe të pjesëve kryesore të ekonomisë globale.

Kjo do ta dëmtojë shumë ekonominë e Evropës së orientuar nga tregtia. Vendet e tjera, mund të detyrohen të ndjekin shembullin e Italisë në vendosjen nën karantinë, të paktën në një farë mase, me një vonesë prej 1 ose 2 javësh. Kjo do t’i shkaktojë një dëm të rëndë aktivitetit ekonomik.

Skenari bazë: Më e keqja merr fund në qershor

Shumëkush mund të presë një rënie të madhe të prodhimit ekonomik në muajin mars. Kjo rënie, ka të ngjarë të thellohet në muajt prill dhe maj, kur autoritetet të ndërmarrin hapa gjithnjë e më kufizues për të përmirësuar përhapjen e COVID-19.

Lexo edhe :   Pandemia/ Si të mbroni shëndetin mendor
Lexo edhe :   Pandemia në Itali/ Rritet numri i rasteve të reja

Rimëkëmbja e ekonomive evropiane, mund të nisë vetëm në qershor, kur përhapja e koronavirusit të ngadalësohet, dhe kur një rritje e shpenzimeve qeveritare t’i japë mundësi sistemeve shëndetësore që të përballen më mirë se më herët me pandeminë e koronavirusit. Por, edhe me një reagim në gjysmën e dytë të vitit 2020, PBB-ja vjetore në eurozonë do të binte me 1 për qind.

Skenari më i keq: Emergjenca merr fund vetëm në fund të këtij viti

Ka ndërkohë të ngjarë, që të shohim një përhapje të mëtejshme të koronavirusit. Kufizimet e mëdha mbi aktivitetet normale, do të zgjasnin recesionin ekonomik edhe në gjysmën e dytë të vitit 2020, para se të fillonte një rimëkëmbmje në fillim të vitit 2021.

Ky skenar, do të nënkuptonte një tkurrje prej 3.5 përqind të Prodhimit të Brendshëm Bruto në eurozonë për këtë vit. Rivlerësimi i rritjes ekonomike, do të vazhdonte me një rishikim të parashikimeve për PBB-në e vitit 2022. Por në fund, duket se ndikimi i COVID-19 do të jetë i përkohshëm.

Gjithnjë e më shumë, politikëbërësit po tregojnë se janë të gatshëm që të bëjnë atë që duhet, për të shmangur një skenar të ngjashëm me atë të viteve 2008-2009. Sa më e fortë të jetë kriza ekonomike aktuale, aq më e fortë do të jetë ringritja nga një nivel shumë i ulët.

Përfundim

Për fat të keq, edhe reagimi i madh i politikës monetare, fiskale dhe rregullatore nga disa vende perëndimore, nuk është një ndërprerës i dukshëm i ciklit të krizës, që ka shkaktuar tashmë kjo emergjencë mjekësore. Ne kemi nevojë për më shumë qartësi, në lidhje me trajektoren që do të ndjekë pandemia.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbyllet me barazim derbi Partizani-Tirana

Derbi i sotëm Partizani-Tirana u mbyll me rezultatin 1-1. Kjo ndeshje nuk dhuroi shumë cilësi në fushën e lojës dhe ishte mjaft e pazakontë, pasi...

Shtimi i rasteve të reja/ Bino sugjeron mbylljen e fundjavave

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, ka folur rreth rritjes së numrit të viktimave dhe të prekurve nga koronavirusi. Në një...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga e hëna mbyllet sërish transporti urban

Kryetar i Shoqatës Kombëtare të Transportit Qytetas, Rixhin Qosja thotë se shërbimi i transportit urban do të ndërpritet sërish ditën e hënë. Në një prononcim...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...