E shtunë, 18 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

Konflikti për banesën, çifti ka 30 vite që nuk gjen paqe (Video)

Arbeni ka sjellë në seancën e ndërmjetësimit në “E diela Shqiptare” në Tv Klan bashkëshorten e tij Xhuljeta, pasi kjo e fundit nuk e pranon atë në shtëpi. Çifti ka 30-vite martesë, por duket se po shkon drejt një situate pa zgjidhje e shkak për këtë është shtëpia ku ata banojnë. A do ta bindë Arbeni Xhuljetën për të gjetur bashkarisht një zgjidhje për këtë konflikt?

Arbeni prej disa muajsh ka dalë nga banesa, të cilën Xhulieta, thotë së është e dikujt tjetër. Çifti jeton jashtë banesës së prindërve të tyre dhe kanë qenë anëtarë të familjes bujqësore në vitin ‘91. Bashkë me dy prindërit dhe gjyshen, ata nuk kanë asnjë certifikatë pronësie që duhet ta kishin fituar në bazë të ligjit 7501 dhe sot jetojnë në një banesë që nuk është e tyre dhe qytetari (Vasil Kopliku) ju thotë të dalin jashtë se është shtëpia e tij.

Arbeni : Kam sjellë gruan time dhe vij nga qyteti i Fierit. Gruaja nuk më lejon më të rri në banesë.

Xhuljeta: Në banesë nuk ka për të hyrë më, e kam pritur deri tani dhe nuk e ka zgjidhur problemin. Banesa është e Vasil Kopilit. Çfarë banese kërkon ky?E ka marrë vëllai i këtij, e kemi gjiton Vasilin, nuk e kemi asnjë gjë. Ky nuk kishte forcë të mbante familjen. Nuk kishim vend tjetër ku të shkonim. Në banonim në fillim me Thomanë, (babain e Arbenit) dhe prej një viti ai ka ndërruar jetë. Këto konflikte i kemi pasur që në vitet ‘90. E kam mbajtur 30 vite në banesë.

Arbeni : Nuk më nxjerr dot mua nga banesa, more vesh…

Xhuljeta, tha se banesa është e Vasilit dhe e ka blerë vëllai i  Arbenit (Nesti). Pas debateve me vjehrrin ata dolën jashtë shtëpisë.

Xhuljeta: Nuk na le Vasilit të bëjmë asnjë lloj ndërtimi, çfarë bije jashtë, hy brenda. Ajo banese s’ka dokumenta.

Juristja Eni Çobani, tha se ka folur me zotin Nestin dhe ai ka dhënë pretendimet e tij. “Problemi është i tillë. Arbeni ka jetuar me babain e tij dhe kishte vendosur të kalonte jetën me ata, por bashkëshortja (Xhuljeta)nuk ka shkuar mirë më prindërit e burrit dhe zoti Nesti ka hyrë për të zbutur konfliktin”.

Eni Çobani :Jeni martuar që në vitin ’89. Çfarë keni bërë ju zonjë për të pjesëtuar këtë pasuri që familja bujqësore ju ka dhënë?

Xhuljeta: Tapinë nuk na i tregonte babai i Arbenit. Mezi e kemi nxjerrë nga komuna, kjo e fundit na çoi tek hipoteka që doli e vërteta. Në 2003 babai i Arbenit na jell në shtëpi një avokat, ai kishte bërë një prokurore, sikur Arbeni së bashku me ne e kishte blerë 500 mijë Lek tokë, ndërkohë që mua këtë tokë ma ka dhënë ligji dhe jo ai.

Eni Çobani: Kur flitet për pjesën ligjore ju duhet të mbani përgjegjësi të gjithë, ju duhet ti drejtoheshit, gjykatës, apo një noteri për ti përfituar, ndërkohë që nuk keni bërë asnjë gjë dhe sot vjen me pretendimin se keni hapur gjyqe dhe akuzoni dhe prindërit e Arbenit, ndërkohë që vetë nuk keni bërë asnjë gjë…

Arbeni dhe Xhuljeta thanë se të dy kanë qenë në gjyq në seancë. “Të dyja palët kemi qenë në gjyq. Avokatja më la rrugës”.

Juristja Eni Çobani e pyeti, Arbenin se a ka menduar zgjidhje tjetër për të rregulluar situatën në të cilën ndodhet?

“Unë nuk i lutëm Xhuljetës, unë atje do jetoj, se skam ku të shkoj…”

“Nuk e ke me letra, ku do vesh..

Xhuljeta, tha se dhe  akti i marrjes së tokës nuk përputhet me këto certifikatat që ka nxjerrë Thomai.

Arbeni, u shpreh se ka bërë kërkesë tek Xheladin Malaj, punonjësi i Komunës, dhe pretendonte se në mes të kësaj ka korrupsion.

Xhuljeta: Në vitin 2012, Nesti e ka prishur shtëpinë e vjetër ku kemi qenë 6 veta. Ne nuk kemi asnjë dokument nga Vasili.

Por, në një dokument që dispononte zonja Xhuljeta, emri i Arbenit ishte, por ishte i shkruar gabim, Albert.

Pra sipas librit të ngastrave, hipoteka duhet të bëjë regjistrimin nga ky libër. Edhe pse në librin e ngastrave ka dalë nga fshati i tyre, djali i Vasilit ka thënë se do ja u marrë shtëpinë, pasi është  e tij.

Xhuljeta: Në 30 vite martesë nuk kam pasur asnjë ditë të mirë. Vjen policia merr atë më merr dhe mua, kur çojmë dokumentet thonë keni të drejtë,por ne nuk e ndajmë dot. Nuk dua bashkim më…

Arbeni: Unë më shumë rri përjashta, se në banesë, ajo më nxjerr përjashta…As unë nuk të dua më, pas si më ke nxirë jetë, nuk të dua më. Unë bëj debat me gruan, ai na hap telashe.

Xhuljeta: Kur Arbeni të bëhet me letra, ndoshta dhe mund të bashkohemi, por tani nuk ka bashkim mes nesh…

Arbeni kërkoi nga Xhuljeta që ti hapë derë të hyjë brenda në të kundërt secilit të shikojë vendin e vet. Por, Xhuljeta, tha se nuk është shtëpia e tyre dhe nuk ka se ku të hyjë.

E pyetur për të fundit herë nga juristja Eni Çobani, se a do e fusë në shtëpi bashkëshortin e saj, ajo ishte e prerë. Por më pas, gjithçka ndryshoi, ata do të gjejnë zgjidhjen e problemit të tyre të bashkuar.

Juristja, Çobani i premtoi se do e zgjidhë problemin e tyre./tvklan.al

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Betohen në Presidencë, Qeveria nis zyrtarisht mandatin e tretë

Pas betimit te presidenti Ilir Meta, kryeministri Edi Rama dhe ministrat e kabinetit të ri qeveritar vendosën të ecnin në këmbë përgjatë Bulevardit Dëshmorët...

Betimi i kabinetit qeveritar/Rama dhe ministrat betohen para Metës

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur pak çaste më parë në Presidencë, ku bashkë me anëtarët e kabinetit qeveritar do të betohet para kreut të...

Miliarderi amerikan shpallet fajtor për vrasje

Trashëgimtari amerikan i pasurive të paluajtshme Robert Durst, subjekt i dokumentarit të krimit HBO The Jinx, është dënuar për vrasjen e mikes së tij...

Kurti lë pas inatet me Ramën dhe e uron për mandatin e tretë

Dje kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka dërguar një letër të hapur homologut të tij shqiptar, Edi Rama, duke e uruar për mandatin...

Meta merr në mbrojtje Berishën, akuzon Kim se po shkel sovranitetin e vendit

Pas një periudhe të gjatë heshtje, një ditë më parë kreu i shtetit, Ilir Meta, u prononcua për mediat duke u rreshtuar krah aleatit...