E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

“Koka e korrupsionit s’janë politikanët”, juristi-Ramës: Kush e la vendin pa Gjykata?

Juristi i njohur Sokol Hazizaj, ka reaguaar ndaj deklaratës së kryeministrit Edi Rama, se, peshkaqenët e korrupsionit në Shqipëri janë gjyqtarët dhe prokurorët e jo politikanët.

Sipas tij, janë politikanët targeti i parë i strukturës së posaçme dhe më pas gjyqtarët dhe prokurorët.

”Po ta shihni me vëmendje, në nëntekstin e asaj që thotë kryeministri, e devijon plotësisht qëllimin e reformës në drejtësi.  SPAK përse është krijuar? Po të shikosh,  lënda mbi të cilën do të funksionojë struktura e posaçme dhe gjykata e posaçme është ky, janë këta. Nuk janë gjyqtarët, ata janë pas, këta janë. Por siç duket, dallkaukët që që i përpunojnë teoritë atij, nuk e dinë akoma që gjithë ky rebesh hetimi dhe gjykimi do të jetë ndaj tyre”, tha ai.

Juristi tha se Rama e la vendin pa gjykata.

”I bën presion SPAK-ut. Është presion i drejtëpërdrejtë në kundërshtim me interesat e amerikanëve dhe Bashkimit Europian. Së treti, kush e la këtë vend pa Gjykatë Kushtetuese? Kush e la? Unë e lashë? Gjosha? Tani, Erioni, ju? Kush e la? Kush po e le këtë vend pa Gjykatë të Lartë?”, u shpreh Hazizaj në ”Termpora”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...