E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

KLP pezullon nga detyra dy prokurorët

KLP ka pezulluar nga detyra prokurorët Sota dhe Karriqi. Me 10 vota pro, KLP pezulloi nga detyra prokurorët Edmond Karriqi dhe Maksim Sota, për shkak të masës së sigurisë personale vendosur nga Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Pezullimi i dy prokurorëve do të zgjasë deri në përfundim të hetimeve nga SPAK, për këta prokurorë dhe sqarimin e pozitës së tyre.

Maksim Sota u arrestua gjatë megaoperacionit “Shpirti” dhe aktualisht ndodhet në “arrest shtëpie”. Ai e ka nisur punën në krye të Prokurorisë së Vlorës në vitin 2010, dhe ka qëndruar aty deri në vitin 2019, një periudhë me problematikë të theksuar për kriminalitetin. Prokuroi Sota ende nuk e ka kaluar Vettingun.

Ndërsa prokurori Edmond Karriqi është arrestuar për korrupsion, pasi akuzohet se ka pushuar çështjen për disa persona që ishin arrestuar për trafik droge.

Prokurori akuzohet si i përfshirë në korrupsion, ndërsa arrestimi i tij ndodhi gjatë kohës që ai ishte në qendër të Kavajës. SPAK përmes përgjimeve ka arritur të provojë se Karriqi ka marrë 2 mijë euro rryshfet, për lehtësimin e masës së sigurisë për një të pandehur.

Paratë i janë dhënë në dollarë, por nuk janë pranuar nga prokurori Karriqi dhe për këtë sekseri i ka kthyer ato në këmbim valutor në euro dhe më pas ia ka dhënë. Karriqi akuzohet nga SPAK për veprën penale “Korrupsioni pasiv i gjyqtarëve, prokurorëve dhe funksionarëve të tjerë të drejtësisë”.

“Të hënën i çojmë lekët, ditën e mërkurë e ke bobin ke shpaja”, ishin përgjimet nga SPAK mes familjarëve të personit të arrestuar dhe sekserëve, për të ndërhyrë te prokurori Karriqi. I arrestuari për drogë Ramadan Dedja u lirua në 2019 falë rryshfetit prej 2 mijë euro që mori prokurori i Kukësit, Edmond Karriqi, i cili pushoi çështjen. Ngjarja nis më 21 nëntor 2019, ku vëllai i të arrestuarit ka ndërhyre tek sekseri Isuf Gega që të ndërhynte tek prokurori Karriqi për të lehtësuar masën.

Lexo edhe :   Dyshohet se u ble nga trafikantët, apeli i GJKKO nuk i jep makinën prokurorit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...