E diel, 27 Shtator, 2020
13 C
Tirana

Kina në izolim/ Ekspertët bëjnë paralajmërimin e frikshëm për virusin

Më të lexuarat

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Iku nga Durrësi se mori vesh se do shkonte Basha”, Rama i përgjigjet Berishës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së Sali Berishës, se kreu i qeverisë hoqi dorë nga kandidimi në Durrës pasi mori vesh se...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

Vajza e Sabianit pozon topless, e fotografon i ati

Vajza e këngëtarit të njohur Sabiani, Keisi Medini, ka publikuar së fundmi disa foto e shtrirë në krevat dhe duke pozuar topless. E menjëherë pas...

VIDEO/ Përmbytje me verë të kuqe, momenti kur shpërthen depozita prej 50.000 litrash

Një depozitë prej 50 mijë litrash me verë të kuqe ka shpërthyer sot në një karantinë në Spanjë, duke e kthyer vendin përreth në...

E bujshme, zbulohet lidhja e Fjolla Morinës me biznesmenin që e shoqëronte

Këngëtarja Fjolla Morina u arrestua pak ditë më parë në Morinë bashkë me dy personat që e shoqëronin, biznesmeni Fisnik Syla dhe shoferi Fitim...

U gjet pranë nënës së vdekur, ja si është gjendja e 10-vjeçares në Pogradec

Detaje të reja janë zbardhur nga ngjarja e rëndë në Pogradec. Fëmija i gjetur pranë nënës është vajzë rreth 10 vjeç. Ajo ndodhet në gjendje...

Ekspertët shprehen se virusi i ri vdekjeprurës i Kinës deri në fund të janarit mund të ketë infektuar 350,000 njerëz në një qytet të vetëm.

Ata paralajmërojnë mjekët se po diagnostifikojnë vetëm një për çdo 20 raste gjithsej. Shteti i Kinës u izolua ditën e sotme, teksa autoritetet dhe bizneset kanë mbyllur të gjitha vendet turistike dhe sistemet e transportit publik në përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit vdekjeprurës të ri që ka vrarë të paktën 26 njerëz.

Punëtorët e ndërtimit po bëjnë përpjekje të mëdha për të ndërtuar një spital të ri nga e para në Wuhan, brenda pesë ditësh, pas urdhrave të dhënë nga qeveria. Një pjesë e Murit të Madh të Kinës dhe Disneyland në Shanghai u mbyllën sot, ndërsa autoritetet përpiqen me dëshpërim të ndalojnë njerëzit që të mos përhapin koronavirusin Wuhan.

Trembëdhjetë qytete, ku jetojnë pothuajse 40 milionë njerëz kanë ndjekur shembullin e Wuhan dhe kanë shkuar në një formë ‘izolimi’ në 24 orët e kaluara, duke ndaluar transportin publik dhe duke mbyllur rrugët.

Një raport i shkruar nga studiues nga Anglia, Skocia dhe Florida, ka parashikuar që një numër prej 250,000 – potencialisht deri në 350,0000 – njerëz mund të infektohen vetëm në Wuhan në fillim të shkurtit.

Lexo edhe :   Pasojat e izolimit/ Ekspertët britanikë paralajmërojnë mijëra viktima

Një pacient i dytë u diagnostikua në SHBA sot, ndërsa 63 persona të tjerë në 22 shtete po monitorohen për raste të mundshme. Përtej Atlantikut, autoritetet britanike kanë testuar 14 persona, por të gjithë ishin negativë. Një numër i vogël i njerëzve të tjerë pritet të kalojnë testet sot.

Zhvillime të tjera tronditëse në shpërthim sot përfshijnë:

  • Katër persona në Australi janë futur në izolim – dy në Queensland dhe dy në New South Wales – për t’u testuar.
  • Nepal ka konfirmuar rastin e parë të infeksionit, duke e bërë atë territorin e 10-të jashtë Kinës
  • Festimet e Vitit të Ri Kinez të planifikuara për këtë fundjavë janë anuluar në Pekin dhe Hong Kong
  • Zyrtarisht, të paktën 900 njerëz në mbarë botën janë infektuar me koronavirus dhe 26 kanë vdekur
  • Japonia ka konfirmuar rastin e saj të dytë dhe një pacient i pestë u diagnostikua në Tajlandë sot.
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Në rrezik nga pandemia”/ Ministri spanjoll paralajmëron masa më të ashpra

Qeveria spanjolle ka paralajmëruar shtim masash në Madrid, duke e cilësuar si tepër të rrezikshme situatën nga pandemia. Të premten, autoritetet në Madrid vendosën të...

Aksident në Berat/ Mjeti me të cilin udhëtonin dy vajza i pret rrugën Volkwagen-it

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në dalje të qytetit të Beratit, teksa një automjet tip Benz është përplasur me një makinë tip...

Kryeministri i emëruar i Libanit largohet nga posti

Moustapha Adib nuk ishte në gjendje të formojë një qeveri të re për të zëvendësuar qeverinë që dha dorëheqjen pas shpërthimit vdekjeprurës masiv në...

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...