Bota

Kina në izolim/ Ekspertët bëjnë paralajmërimin e frikshëm për virusin


               Publikuar në : 18:40 - 24/01/20 B H

Ekspertët shprehen se virusi i ri vdekjeprurës i Kinës deri në fund të janarit mund të ketë infektuar 350,000 njerëz në një qytet të vetëm.

Ata paralajmërojnë mjekët se po diagnostifikojnë vetëm një për çdo 20 raste gjithsej. Shteti i Kinës u izolua ditën e sotme, teksa autoritetet dhe bizneset kanë mbyllur të gjitha vendet turistike dhe sistemet e transportit publik në përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit vdekjeprurës të ri që ka vrarë të paktën 26 njerëz.

Punëtorët e ndërtimit po bëjnë përpjekje të mëdha për të ndërtuar një spital të ri nga e para në Wuhan, brenda pesë ditësh, pas urdhrave të dhënë nga qeveria. Një pjesë e Murit të Madh të Kinës dhe Disneyland në Shanghai u mbyllën sot, ndërsa autoritetet përpiqen me dëshpërim të ndalojnë njerëzit që të mos përhapin koronavirusin Wuhan.

Trembëdhjetë qytete, ku jetojnë pothuajse 40 milionë njerëz kanë ndjekur shembullin e Wuhan dhe kanë shkuar në një formë ‘izolimi’ në 24 orët e kaluara, duke ndaluar transportin publik dhe duke mbyllur rrugët.

Një raport i shkruar nga studiues nga Anglia, Skocia dhe Florida, ka parashikuar që një numër prej 250,000 – potencialisht deri në 350,0000 – njerëz mund të infektohen vetëm në Wuhan në fillim të shkurtit.

Një pacient i dytë u diagnostikua në SHBA sot, ndërsa 63 persona të tjerë në 22 shtete po monitorohen për raste të mundshme. Përtej Atlantikut, autoritetet britanike kanë testuar 14 persona, por të gjithë ishin negativë. Një numër i vogël i njerëzve të tjerë pritet të kalojnë testet sot.

Zhvillime të tjera tronditëse në shpërthim sot përfshijnë:

  • Katër persona në Australi janë futur në izolim – dy në Queensland dhe dy në New South Wales – për t’u testuar.
  • Nepal ka konfirmuar rastin e parë të infeksionit, duke e bërë atë territorin e 10-të jashtë Kinës
  • Festimet e Vitit të Ri Kinez të planifikuara për këtë fundjavë janë anuluar në Pekin dhe Hong Kong
  • Zyrtarisht, të paktën 900 njerëz në mbarë botën janë infektuar me koronavirus dhe 26 kanë vdekur
  • Japonia ka konfirmuar rastin e saj të dytë dhe një pacient i pestë u diagnostikua në Tajlandë sot.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT