E enjte, 28 Tetor, 2021
5.5 C
Tirana

Kikia: Kuvendi Kombëtar do të shkarkojë Bashën, do krijohen dy PD

Gazetari Mentor Kikia ka deklaruar se Kuvendi Kombëtar do të shkarkojë Bashën, por mënyra se si do të sillet ai pas këtij vendimi, përcakton edhe të ardhmen e partisë. Ai ka bërë një parashikim teksa ka qenë i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, lidhur me fundin e procesit që ka nisur brenda PD-së. Sipas tij, do krijohen dy PD, njëra e Bashës dhe tjetra e Berishës.

“Jemi duke shkuar një Kuvendi Kombëtar që padyshim do të shkarkojë Bashën. Këtu mbetet për t’u parë nëse do të kthejë mendje, apo do të qëndrojë kryetar. Nëse shkohet këtu, ku do kemi një Kuvend që shkarkon Bashën, që refuzon ta njohë këtë vendim. Kam frikë se kemi shkuar te pika fundore.

Do krijohen dy PD: njëra e Berishës, tjetra e Bashës. Berisha nuk do të jetë në gjendje ta përthithë partinë e Bashës dhe mund të kemi një opozitë zyrtare dhe një tjetër jo zyrtare”, deklaroi Kikia.

DASH ka publikuar listën e personave të shpallur “non grata” gjatë viti 2021, dhe ia ka dorëzuar atë Kongresit Amerikan. Në listë është publikuar edhe emri i Sali Berishës dhe familjarëve të tij, bashkëshortes Liri Berisha dhe dy fëmijëve Shkëlzen dhe Argita Berisha, të cilët u shpallën “non grata” më 19 maj 2021.

Njoftimi është në faqen e internetit të DASH, së bashku me emrat e personave të tjerë të shpallur “non grata” në botë, të cilët akuzohen për korrupsion dhe shkelje të rënda të të drejtave të njeriut.

Lexo edhe :   PD, si “parcelë eksperimentale” e Berishës

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Helmimi në Krujë/ PD: Artur Bushi të dorëhiqet

Helmimi i banorëve të Krujës nga uji i pijshëm, është ngritur si shqetësim gjatë seancës së sotme plenare nga kreu i grupit parlamentar i...

Krujë/ 700 të helmuar në Krujë, fekale dhe urinë bagëtish në ujin e pijshëm

Ka shkuar në mbi 700 numri i qytetarëve të helmuar në Krujë, të cilët kanë kërkuar ndihmë mjekësore. Situata vijon të mbetet kritike, ndërsa...

Debate në Kuvend/Rushaj: Të diskutojmë për Krujën, Balla: Jo debate kafenesh

Helmimi i qytetarëve në Krujë është kthyer në një "mollë sherri" mes kreut të grupit parlamentar të PD-së, Alfred Rushaj dhe kreut të grupit...

Naftëtarët e Ballshit mblidhen para uzinës: Të opozitës vinë vetëm për votat

Naftëtarët e Ballshit janë mbledhur paraditen e sotme para uzinës në një tubim, pasi ende nuk ka një vendim se çfarë do të bëhet...

Pse askush në PD nuk po gëzon për “kandidaturën” e Sali Berishës?

Nga: Mero Baze Sali Berisha shpalli për herë të tretë kandidaturën e tij për të qenë në krye të Partisë Demokratike. Herën e parë më...