E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

Keni bërë plane për fundjavë? Reshje shiu, shoqëruar me shkarkesa elektrike

Fundjava parashikohet të jetë nën ndikimin e masave ajrore të paqëndrueshme, të cilat do të sjellin mot me vranësira dhe reshje shiu.

Ditën e shtunë, moti do të jetë kryesisht i vranët. Reshje shiu në pjesën më të madhe të vendit. Intensitetin më të lartë reshjet pritet ta kënë në veriperëndim e qender të vendit, që në orët e para të 24-orëshit, reshje në formën e rrebesheve dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike.

Gjatë ditës, reshjet e shiut do mbeten prezente në të gjithë vendin të herëpasherëshme me intensitet mesatar. Në lartësin mbi 1100 metra në verilindje dhe në lartësin mbi 1400 metra në juglindje, reshje bore me intensitet të ulët deri mesatar.

Ditën e diel do të mbizotëroj mot i vranët e në itervale te shkurtëra kohore do të kemi përçarje të tyre. Reshjet e shiut do të jenë prezente të herëpasherëshme në pjesën më të madhe të vendit me intensitet të ulët deri mesatar. Në zonat malore lartësinë mbi 1000 metra reshje bore me intensitet të ulët, ndersa në Alpe me intensitet deri mesatar.

Era do të jetë nga juglindja -jugperëndimi me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bredgtare dhe në momentin e zhvillimit të vranësirave fiton shpejtësi deri në 20m/sek, shoqeruar me nje dallgëzim të forcës 4-5 ballë.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...