E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

Në gjigandin e ‘Amazon’ punonjësit trajtohen si ‘skllevër’, punë jashtë orarit

Amazon po përballet me greva nga punonjësit e magazinës dhe shoferët e dërgesave në të gjithë Evropën, ndërsa fillon fundjava e saj më e ngarkuar e vitit. Sindikatat e punës në Gjermani, Itali dhe Francë, po bëjnë thirrje që kompania të paguajë punëtorët e saj në mënyrë të drejtë, dhe të respektojë të drejtën e tyre për t’u bashkuar me sindikatat. Grevat janë thirrur të përkojnë me ngjarjen vjetore të së ‘Premtes së Zezë’ të Amazon, e cila nis një fitim katër-ditor të blerjeve që arrin kulmin të hënën.

Aksioni është pjesë e një proteste më të gjerë globale, të organizuar nga një grup i quajtur Make Amazon Pay. Koalicioni i sindikatave, ambientalistëve dhe aktivistëve të taksave ka bërë thirrje për protesta në 22 vende të botës, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Kanada, Brazil dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Koalicioni ndërkombëtar po kërkon gjithashtu që Amazon “të paguajë pjesën e saj të drejtë të taksave, dhe të angazhohet për qëndrueshmërinë reale mjedisore”.

Një zëdhënës i Amazon tha se grupet përfaqësonin një sërë interesash, dhe ndërsa kompania “nuk ishte e përsosur në asnjë fushë”, ajo po e merrte seriozisht rolin dhe ndikimin e saj.

“Ne jemi duke shpikur dhe investuar në mënyrë të konsiderueshme në të gjitha këto fusha, duke luajtur një rol të rëndësishëm në adresimin e ndryshimeve klimatike me zotimin e Klimës për të qenë zero karbon neto deri në vitin 2040. Duke vazhduar të ofrojmë paga konkurruese dhe përfitime të mëdha, dhe duke shpikur mënyra të reja për të mbajtur punonjësit tanë të sigurt dhe të shëndetshëm në rrjetin tonë të operacioneve. Për të përmendur vetëm disa”, shtoi zëdhënësi.

Sindikata gjigante Verdi e Gjermanisë organizoi një grevë të punëtorëve të magazinës për të përkuar me nisjen në Berlin të “Punëtorët e Amazon kundër mbikëqyrjes”, një grup që protestonte ndaj “përdorimit të aplikacioneve, skanerëve të duarve, veglave të shfletuesit dhe kamerave të kompanisë për të mbikëqyrur fuqinë punëtore 24/7”.

Lexo edhe :   PD-ja i bashkohet protestës së banorëve të "5 Majit"

“Të punosh pothuajse kudo në Amazon është stresuese dhe e rrezikshme për shëndetin”, tha grupi në një deklaratë në faqen e tij të internetit.

Në Itali, punëtorët po planifikojnë të bllokojnë magazinat dhe kamionët në të gjitha qendrat e Amazon në të gjithë vendin, dhe mijëra shoferë janë vendosur në grevë të premten.

Punonjësit e magazinës janë gjithashtu në grevë në Francë, duke përfshirë një qendër logjistike në Lille, në mbështetje të kërkesave për rritje të pagave dhe shpërblime, si dhe për t’i dhënë fund orarit të detyrueshëm jashtë orarit.

Lexo edhe :   PD-ja i bashkohet protestës së banorëve të "5 Majit"

Ata i thanë CNN se Amazon u ka kërkuar punonjësve që të punojnë të katër të shtunat gjatë dhjetorit, përveç orarit të tyre të zakonshëm. Për këtë punë jashtë orarit, ata do të merrnin një bonus prej 120 euro (136 dollarë) në varësi të kushteve të caktuara, thanë punëtorët.

Nuk është e qartë se sa shkatërruese do të jenë grevat për Amazon, por ky sezon i blerjeve festive po rezulton i vështirë për shitësit, që përpiqen të kënaqin kërkesën e fortë të konsumatorit përballë ndërprerjeve të zinxhirit të furnizimit dhe mungesës së punëtorëve dhe disa mallrave.

Make Amazon Pay u lançua një vit më parë, pasi 50 organizata mbajtën greva dhe protesta në 16 vende të botës, tha koalicioni.

“Veprimet e sotme tregojnë shkallën e rezistencës ndaj shfrytëzimit të Amazon në çdo hallkë të zinxhirit të abuzimit”, tha Casper Gelderblom, një koordinator i grupit.

“Punëtorët në të gjithë zinxhirin e furnizimit po kërkojnë atë që është me të drejtë e tyre kur edhe Jeff Bezos pranon se puna e tyre është paguar për udhëtimin e tij të fundit të gëzimit në hapësirë”, shtoi ai.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...