E enjte, 16 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Këmbimi valutor/ Dollari vazhdon të forcohet përballë lekut

Edhe në mesjavë në tregun e këmbimit valutor vendas leku vazhdon të jetë i zhvlerësuar në raport me të gjitha valutat, ashtu si në fillimjavë.

Këtë të enjte, sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, 1 euro u këmbye me 122,22 lekë me një rënie të lehtë krahasuar me fillimjavën. Ndërsa 1 dollar amerikan u këmbye me 113,24 lekë, duke u rritur me 0,55 lekë, krahasuar me të hënën kur e filloi javën në kuotën e 112,69 lekëve.

Nga valutat e tjera, bie në sy një rënie e paundit britanik, dollarit kanadez e atij australian. Kurse franga zvicerane e korona daneze vazhdojnë të jenë në pozita më të forta.

Banka e Shqipërisë vazhdon të zbatojë një regjim të lirë të kursit të këmbimit, ku vlera e lekut kundrejt valutave të huaja përcaktohet lirisht në tregun e këmbimit valutor. Luhatjet e kursit të këmbimit reflektojnë lëvizjen e lirë të mallrave e të kapitalit në shkëmbimet tregtare dhe financiare të Shqipërisë me partnerët e saj tregtarë./ATSH

Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 113.24 +0.18
Euro EUR 122.22 +0.05
Poundi britanik GBP 145.85 -0.94
Franga zvicerane CHF 115.20 +0.24
Jeni japonez (100) JPY 101.07 -1.42
Dollari australian AUD 75.01 -0.68
Dollari kanadez CAD 85.41 -0.03
Korona suedeze SEK 11.54 0.00
Korona norvegjeze NOK 12.17 -0.01
Korona daneze DKK 16.37 +0.02
SDR SDR 154.52 -0.02
Ari (OZ 1) XAU 182308.28 +224.75
Argjend (OZ 1) XAG 2067.48 -10.96
Juani kinez (onshore) CNY 16.12 -0.05
Juani kinez (offshore) CNH 16.09 -0.07
Lira turke TRY 18.60 -0.06
Lexo edhe :   Njihuni me këmbimin valutor, 14 shtator 2021

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....