E shtunë, 25 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Këmbanë alarmi nga ambasadori i BE-së: Integrimi i Shqipërisë në rrezik!

Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca, nga qyteti i Shkodrës ka thënë se protestat janë të mirëpritura, por nuk duhet të degradojnë në dhunë. Sipas Soreca-s, është për të ardhur keq që opozita po mban qëndrim, pasi në këtë mënyrë po minohet proçesi i integrimit në BE.

“E drejta për të protestuar është për të gjithë, dhe ne mbështesim të gjithë ata që protestojnë, por kjo gjë duhet të jetë e paqme dhe pa nxitje për dhunë. Nxitja për dhunë është e pafalshme, dhe ne presim që protestat në vijim te jenë pa nxitje dhune. Situata është e paprecedent, kemi folur me te dyja palët. Jemi takuar me qeverinë si dhe opozitën.

Opozita po mban qëndrim pa u kthyer pas, dhe kjo është për të ardhur keq. Ja kemi thënë disa herë ketë gjë, por pa sukses. Kjo ndikon në integrimin e Shqipërisë. Ne kemi kërkuar dialog, dhe jemi te paanshëm. Ne i kemi kërkuar qeverisë që të dialogojmë. I bëjmë thirrje të gjithë politikanëve të Shqipërisë që të mbajnë anën e qytetarëve.

BE mbështet interesat e qytetarëve të Shqipërisë. Situata në vend minon ketë dëshirë të 93 % të qytetarëve shqiptarë për integrim, dhe është anëtarësimi në BE qëllimi jonë ndaj Shqipërisë.

Në rast mos zgjidhje të këtij ngërçi, integrimi i Shqipërisë është në rrezik”, deklaroi Soreca.

Gjithashtu, ai fton të gjitha institucionet të luajnë rolin e tyre në demokraci, të kujdesen për interesat e banorëve, si dhe u bën thirrje palëve të marrin pjesë në zgjedhjet vendore, si e vetmja mënyrë demokratike.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Yuri Kim me porosi të qarta nga Uashingtoni, vulos fundin tragjik të Berishës

Dje, Gjykata e Apelit të Posaçëm Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit vendosi rihapjen e hetimeve për tragjedinë e "Gërdecit". Nga ana tjetër, ambasadorja...

Aksident në Kuçovë, shoferi shpëtohet katër orë pas bllokimit në kamion

Në Kuçovë ka ndodhur mrekullia, ku shoferi është shpëtuar katër orë pas bllokimit në kamion. Drejtuesi i kamionit me inicialet A. P.,  që mbeti...

Njihuni me këmbimin valutor, 25 shtator 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e dollarit, frangës zvicerane, paundit britanik dhe euros. Më poshtë do të gjeni...

E shtuna me diell dhe temperatura deri në 30 gradë

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash, duke sjellë mot me diell në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do...

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...