E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Kanë humbur jetën, ndonëse kanë marrë dy doza! Mjeku hedh dritë mbi këto raste

Gjatë ditëve të fundit, janë evidentuar raste në botë kur kanë humbur jetën ndonëse kanë marrë dy doza të një vaksine.

Shqetësimi është rritur ndjeshëm, duke humbur besimin tek bërja e vaksinës. Kjo ka ngjallur dyshime nëse ka efekt, ndërsa bluzat e bardha i mëshojnë fort faktit se vaksina na mbron, ndonëse jo 100 për qind.

Gjatë mbledhjes së Komitetit Teknik, profesori Dhimitër Kraja deklaroi se ka pasur raste vdekjesh mes personave që janë vaksinuar, por që përbëjnë një shifër shumë të vogël në raport me totalin. Ai sqaroi se mes faktorëve që ndikojnë në vdekjen e personave të vaksinuar janë sëmundjet patologjike, faktorët gjenetikë dhe imunitarë.

“Asnjë vaksinë nuk arrin të realizojë një mbrojtje 100 për qind. Kemi vënë në dukje se kanë qenë kryesisht raste të vaksinuar me dy vaksina, por me sëmundje patologjike të ndryshme, të cilët vdekja ishte në një pjesë të rasteve edhe nga faktorë ekstra Sars-Cov-2.

Por në raste të tjera, mund t’i takojnë subjekteve që nuk i zuri vaksina si duhet. Vaksina është si ai fidani, që e mbledh me kujdes, në kushte të mira, por jo të gjitha fidanët që mbillen do të lulëzojnë.

E treta janë edhe faktorë gjenetikë, faktorë imunitarë, si reagon organizmi. Këto faktor janë ata që kanë çuar në vdekje. Vdekshmëria është 0.0006 për qind e të vaksinuarve, pra një shifër shumë e vogël. Nuk duhet të trembemi se po vdesin edhe raste që janë të vaksinuara”, tha profesor Kraja.

Lexo edhe :   Nuk u plotësuan kërkesat!/Përgjysmohen urbanët në Tiranë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...