E enjte, 28 Tetor, 2021
5.5 C
Tirana

Kanada/Trudeau qëndron në pushtet, por liberalët nuk arrijnë shumicën

Partia Liberale e Justin Trudeau ka fituar ngushtë zgjedhjet në Kanada, por nuk arriti të sigurojë shumicën.

Kjo është fitorja e tretë në zgjedhjet federale të Trudeau, por kritikët e tij thonë se zgjedhjet ishin humbje kohe. Liberalët parashikohen të fitojnë 156 vende, më pak se 170 vende të nevojshme për shumicën që Trudeau kërkonte me thirrjen e tij të parakohshme zgjedhore.

Konservatorët kanë mbajtur statusin e tyre kryesor opozitar, dhe pritet të fitojnë rreth 122 vende.

“Ka ende vota për t’u numëruar, por ajo që kemi parë sonte është se miliona kanadezë kanë zgjedhur një plan progresiv”, u tha Trudeau mbështetësve në Montreal, në orët e para të mëngjesit të së martës.

Zgjedhjet, të cilat u zhvilluan gjatë valës së katërt të pandemisë në Kanada, ishin më të shtrenjtat në historinë e vendit, duke kushtuar rreth 600 milion CN (470 milion dollarë; 344 milion £).

Rezultatet e parashikuara sugjerojnë një parlament jashtëzakonisht të ngjashëm me atë të zgjedhur vetëm dy vjet më parë në vitin 2019.

Thirrja e parakohshme zgjedhore, duke dërguar kanadezët në votime për herë të dytë në dy vjet, u pa gjerësisht si një ofertë nga Trudeau për të siguruar një qeveri të shumicës, dhe ai luftoi për të shpjeguar pse ishte e nevojshme një fushatë. Udhëheqësja konservatore Erin O’Toole e quajti atë humbje kohe.

“Kanadezët e dërguan atë me një pakicë tjetër, me një kosto prej 600 milion dollarë dhe ndarje më të thella në vendin tonë të madh”, u tha ai gazetarëve.

Trudeau pohoi se zgjedhjet i dhanë qeverisë së ardhshme një mandat të qartë, për të ecur përpara.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Foltorja sjell largimin e Bashës e Ramës”, Topalli mbështet Berishën

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli, ka deklaruar se “Foltorja” e Sali Berishës ishte iniciativa më e mirë që mund të ndodhte nga lideri historik i demokratëve....

“35 mijë euro kush vr*t Albin Kurtin”, policia rrethon banesën e kryeministrit

Forca të shtuara të policisë kanë qëndruar pranë shtëpisë së kryeministrit Albin Kurti, pas informacioneve për kërcënim. “Kryeministri Kurti është kërcënuar. Për këtë arsye,...

U përurua në maj, Spitali Memorial i Fierit ka mungesë ilaçesh

Spitali Rajonal Memorial i Fierit hapi dyert për qytetarët në muajin maj të vitit 2021. Tashmë jemi në muajin tetor, dhe një qytetar nga...

Grabitësit në sulm në lagjen e ‘VIP-ave’, tentojnë të djegin dy mjete

Dy ditë më parë, persona të paidentifikuar kanë tentuar të djegin dy mjete të parkuara në rrugën e “Vilave” në fshatin Lundër, në periferi...

Greqi/ Tërmeti “zgjon” Kretën

Një tërmet me intensitet 3.9 të shkallës Rihter ka zgjuar mëngjesin e sotëm Kretën, në Greqi. Sipas Institutit Gjeodinamik grek, tërmeti u regjistrua rreth...