E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Intelektualja serbe: Kosova është e pavarur, s’di pse bëhet problem për targat

Pas vendimit të qeverisë së Prishtinës për të vendosur reciprocitetin për targat e automjeteve serbe që hyjnë në territorin e Kosovës, janë ngritur një sërë pakënaqësish e revoltash. Intelektualja dhe sociologia e njohur serbe, Vesna Peshiq, ka thënë se është çuditur përse në vendin e saj po bëhet problem çështja e targave të Kosovës, kur Kosova është e pavarur.

“Nuk e di pse serbët e bëjnë problem vendosjen e targave të Kosovës, kur shqiptarët në Serbi duhet të vendosnin targat serbe. Kosova është e pavarur, pavarësisht nëse është anëtare e disa organizatave ndërkombëtare”, ka shkruar ajo në një postim në Twitter.

Qeveria e Kosovës, dje nisi me zbatimin e reciprocitetit për targat, duke vënë targa të përkohshme për mjetet me targa të Serbisë që hyjnë në territor të Kosovës.

Kjo ka shkaktuar radhë të gjata automjetesh në anën serbe të kufirit, dhe një protestë të banorëve lokalë. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u shpreh i vendosur për të zbatuar reciprocitetin me Serbinë.

Brukseli reagoi me anë të zëdhënësit Peter Stano. Ai kërkoi që të dyja palët të ndalin menjëherë tensionimin e situatës, dhe të garantojnë lëvizjen e lirë, që sipas tij është një kusht themelor i BE-së.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...