E hënë, 21 Qershor, 2021
32.5 C
Tirana

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia

Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot prodhimin. Dy djemtë i kane ikur, në pamundësi per të jetuar me te ardhurat e tokës, duke e lëne vetëm.

Çdo vit, mediat shfaqin skena që tregojnë sesi përfundojnë nëpër kanale e lumenj mollë, patate, qepë, domate e shalqinj.

Pasoja: Krizë ekonomike dhe braktisje masive e fshatrave dhe vendit nga rinia.

Në programet e partive dëgjojmë vetëm premtime për subvencione apo rimbursime për hekura e plastmas serash.

Qeveria i nxit të bashkohen në kooperativa që ti eksportojnë prodhimet. Vetëm kaq ama. Vetem i keshillon!

Po përse nuk ndodh kjo? Nga se vuan sot bujqësia jonë?

Shërbimi veterinar e agronomik është mizerabël.

Mungesë totale kontrolli për cilësinë e pesticideve.

Mungesë tolate kontrolli për importin e fidanëve dhe farërave.

Mungesë totale kontrolli për plehrat kimike.

Asnjë lloj kërkimi shkencor në fushën e bujqësisë dhe blegtorisë.

Mungesë totale konsulence për organizimin dhe tregjet.

Shteti është dorëhequr tërësisht nga ky mision.

Pasojat:

Një bujqësi ende primitive. Produkte jo cilësore për shkak të mungesës së shërbimeve cilësore dhe konsulencës shkencore. Fuqi konkuruese zero, duke qenë dekada larg edhe nga vendet fqinje.

Politikanët, kur janë në opozitë, shkojnë nëpër fshatra, u puthin duart fshatarëve dhe akuzojnë qeverinë. Por kur vijnë në qeveri, i harrojnë.

Tani, ju në qeveri e ju në opozitë, merreni këtë burrë që qan dhe degjojeni natë e ditë, për të kuptuar se kriza nuk është thjeshtë krizë ekonomike, por një dramë e madhe me përmasa kombëtare.

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditëKy burrë është një fermer në Korçë, i…

Publiée par Mentor Kikia sur Jeudi 24 septembre 2020

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bie miti: Sipas FBI-së edhe kriptomonedhat janë të identifikueshme

Javën e kaluar, Departamenti amerikan i Drejtësisë, njoftoi se kishte zbuluar dhe konfiskuar pothuajse gati të gjitha bitcoin-et që ishin paguar në formën e...

10 shprehje nga Servantes, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Mos u lut kurrë për diçka që ke mundësi ta fitosh". "Të vërtetën tërhiqe sa të duash, ajo kurrë nuk këputet dhe gjithmonë del mbi...

Kosova padit Malin e Zi, kërkon kthimin e 4.500 metrave katrorë në Budva

Ministria e Drejtësisë së Kosovës ka paditur Komunën e Budvës dhe kompaninë “Sunraf Beach Properties”, duke kërkuar kthimin e rreth 4,500 metrave katror pronë...

Dikur garonte si burrë, sot grua, Laurel Hubbard pranohet në Lojërat Olimpike

Laurel Hubbard do të bëhet sportisti i parë transgjinore që do të garojë në Lojërat Olimpike pasi të jetë zgjedhur për ekipin e grave...

Biznesmenit të njohur tentohet t’i digjet lokali, arrestohet “Ujku” në Sarandë

Pas atentatit ndaj biznesmenit të njohur në Sarandë, një person ka tentuar ti digjte lokalin. Policia ka prangosur autorin e njohur me nofkën “Ujku”....