E diel, 31 Maj, 2020
14 C
Tirana

Jo, ky nuk është fundi i botës

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Tiranë/ Abuzonin me një të mitur, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 4 shtetas, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur. Specialistët për Hetimin e Krimit pas informacionit të...

Lëkundje tërmeti në Korçë

Një lëkundje tërmeti është ndjerë në Korçë së fundmi. Raportohet se tërmeti me magnitudë 4.05 ballë i shkallës Rihter, ka pasur si epiqendër Libonikun e...

E diela me apo pa makina? Policia e Shtetit dhe Rama japin versione të ndryshme

Kryeministri Rama dhe Policia e Shtetit kanë një përplasje lidhur me vendimet që kanë ndërmarrë, referuar masave ndaj pandemisë. Policia bie ndesh me atë çfarë...

Nga Mark O’Connell “The New York Times”

Disa vite më parë, nga nevoja për të zbutur dhe mbajtur nën kontroll ankthet e mia mbi ndryshimin e klimës, dhe kërcënimin që ajo paraqet për strukturat që mbajnë në këmbë qytetërimin tonë, nisa të lexoj materiale të pafundme mbi këtë temë në internet.

Nuk e disa se sa orë video mund të kem parë në YouTube mbi këtë çështje, teksa kam harxhuar orë të tëra duke marrë pjesë në forume kushtuar rënies së qytetërimit, si dhe duke lexuar mbi historinë e ngritjes së dhe rënies së qytetërimeve përgjatë historisë, apo duke parë foto të bunkerëve luksozë ku do të strehohen super të pasuri në rastin e një apokalipsi.

Justifikimi im ishte po bëja “kërkime”. Në një moment vendosa, që gjëja më e mirë ishte ta derdhja ankthin tim në shkrimin e një libri mbi këtë çështje.

Dhe kam shpenzuar 3 vjet duke udhëtuar në vende të ndryshme të botës, ku kam ndjerë se energjitë apokaliptike të kohës sonë mund të kanalizohen në një mënyrë më efektive.

Për shembull zona e përjashtimit e Çernobilit; një vend i izoluar në Dakotën e Jugut, ku një sipërmarrës po krijonte një “komunitet mbijetese”; një fermë delesh në Zelandën e Re që Peter Till e bleu si një vend për t’u strehuar në rastin e një katastrofe globale.

Në një farë mase, të gjitha këto fiksime të miat – super të pasurit që arratisen me avionë privatë drejt strehave të tyre të blinduara, njerëz që grumbullojnë ushqime dhe ilaçe dhe përgatiten për rrënimin e strukturave shoqërore, Elon Mask dhe këmbëngulja e tij e çuditshme për kolonizimin e Marsit si një planet “rezervë” për njerëzimin – më dukeshin si metafora ekstreme të ndjenjë së thellë të fajit që ka kultura perëndimore, dhe e teprimeve më groteske të individualizmit kapitalist.

Në një farë mase, ishte gjithçka abstrakte. Por tani shihni se çfarë ka ndodhur. Këto skenarë, befas janë materializuar. Si gjithë të tjerët, edhe unë i kam përjetuar ditët e fundit me dhimbje, por jo me ndonjë habi të madhe.

Ndjehem sikur po shoh një ëndërr të çuditshme dhe të trishtë, nga e cila nuk duket se po zgjohem dot, një ëndërr në të cilën një forcë misterioze e ka zhdukur thelbin e jetës së njeriut, ku njerëzit duhet të ruajnë me çdo kusht distancën e tyre nga njëri-tjetri.

Bota ndihet bosh, e çuditshme dhe sikur ka gabuar. Por pavarësisht ndjesive, kjo që po shohim nuk është fundi i botës. Është vetëm lloji i gjërave që kanë ndodhur gjithnjë me njerëzit. Ndoshta mendimi më i dhimbshëm, nuk është se jemi dëshmitarë të fundit të botës, por se jemi thjesht në fundin e gjërave në një kapitull të historisë.

Lexo edhe :   "Brenda 5 qershorit i hedhim në llogari"/ Rama jep njoftimin e rëndësishëm

Në greqishten origjinale, fjala “apokalips” do të thotë thjesht një zbulim, pra një zbulesë. Dhe në këtë kuptim, sot ka njëfare ndjesie se këto ditë janë apokaliptike.

Lexo edhe :   Liri për të gjthë këtë fundjavë, ja çfarë nuk na lejohet

Vetë bota po na zbulohet me një qartësi befasuese dhe surrealiste. Dhe pjesa më e madhe e asaj që është zbuluar, është e shëmtuar:një pabarazi e madhe sociale që qëndron në themel të shoqërive tona, një mungsë efikasiteti vdekjeprurëse e kapitalizmit të tregut të lirë, dhe marrëzia e shumë prej njerëzve që janë sot në pozicione drejtuese.

Por ka edhe gjëra të bukura, të cilat po zbulohen me shumë qartësi dhe forcë. Nga këto, ajo që më jep më shumë shpresë në këtë kohë të trishtë dhe të frikshme, është se përkundër dëmit të shkaktuar nga ideologjia e individualizmit, ka vendosmëria për të mos vepruar jashtë një sensi të qëllimit të përbashkët.

Vizioni i përgatitjes për fundin e botës, është i zymtë në një lloj mënyrë të pajustifikuar: ai e vizaton shoqërinë si një godinë të brishtë, me ndarje të hollë mes normave të sjelljes nga njëra anë dhe lakmisë dhunës që është në natyrën e njeriut nga ana tjetër.

Në mesin e përgatitësve për apokalipsin, një nga mënyrat e preferuara për të reaguar ndaj një krize të rëndë është të braktisni gjithçka, dhe të tërhiqeni në shtëpinë e dikujt, që është e mbushur me ushqime, furnizime të tjera, dhe në shumë raste edhe me armë.

Kjo quhet një masë e nevojshme, për të mbrojtur veten dhe familjen e një personi. Në disa aspekte, kjo është pikërisht ajo që po bëjnë shumë prej nesh në këtë moment. Por ekziston edhe një dallim thelbësor, që sa etik aq edhe politik.

Ata që përgatiten për apokalipsin, si super të pasurit me planet e tyre për t’u arratisur në vende të sigurta dhe të largëta me avionët e tyre private, janë duke e izoluar vërtet veten, por janë larg një lloj vetë-mbrojtje egoiste.

Kjo paradigmë, është përmbysur plotësisht në kushtet e krijuara nga pandemia e koronavirusit.

Ata prej nesh, që po përgatiten për fundin e botës, dhe që po ruajnë një distancë të kujdesshme nga njëri-tjetri, po e bëjnë këtë jo sepse ne i shohim njerëzit e tjerë si një kërcënim që duhen shmangur, por sepse e kuptojmë se fatet tona janë të pandashme nga ato të njerëzve të tjerë.

Nëse e kemi kapërcyer këtë handikap, kjo ndodh pasi ne u bëmë bashkë për të mirën kolektive, duke qëndruar larg njëri-tjetrit. Sepse nëse ka një gjë që zbulon një pandemi virale, ajo është se të qenit të ndarë, nuk është në natyrën tonë si njerëz. /TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ekzekutohet një 53-vjeçar në Laç

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur së fundmi në Laç. Raportohet se është ekzekutuar me armë zjarri një 53-vjeçar. “Balkanweb” shkruan se në sheshin para një...

Kopshtet s’do hapen me 1 Qershor, Bashkia e Shkodrës tregon arsyen

Kopshtet dhe çerdhet në qytetin e Shkodrës nuk do të hapen në datën 1, por me 5 Qershor. Bashkia Shkodër njofton se ka zhvilluar procedurën...

Rudina Hajdari: Përse Basha do ta mbajë Ramën perandor

Pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, deputetja Rudina Hajdari theksoi se as Partia Demokratike nuk e ka mbështetur idenë e...

Ja kush është 28-vjeçari që mbeti i plagosur në Shijak

Së fundmi disa të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në Shijak, në zonën e stadiumit. Policia raporton se në rrethana ende të paqarta ka...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...
WhatsApp KONTAKTO TT