E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Jangsi, fshati kinez i dominuar nga xhuxhat

Të paktën 80 nga banorët e fshatit Jangsi në Kinë janë xhuxhë. Më i gjati prej tyre është 116 cm, më i shkurtri 63 cm.

Shkencëtarët kanë kryer shumë testime, por ende nuk dinë se si ta shpjegojnë këtë dukuri. Sipas pleqve të fshatit, jeta e tyre e qetë dhe e lumtur u shkatërrua në një natë vere shumë vite më parë, kur një sëmundje e keqe goditi fshatin. Disa banorë nisën të vuanin nga një gjendje misterioze, që prekte kryesisht fëmijët e vegjël të moshës 5-7 vjeç.

Ata ndaluan së rrituri, duke mbetur po aq të gjatë për pjesën tjetër të jetës. Një teori tjetër, ka të bëjë me pushtimin japonez të Kinës, dhe gazrat toksikë që u përdorën. Një shpjegim i çuditshëm, është ai i mallkimit nga një breshkë e zezë, që u vra dhe u konsumua nga fshatarët.

Sot, numri i xhuxhëve është vetëm 80, dikur ishte 119. Disa banorë janë larguar nga fshati nga frika se mos preken nga gjendja e çuditshme. Por gjërat po përmirësohen. Të rinjtë, duket se nuk po preken nga fenomeni i çuditshëm i xhuxhizmit.

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...