E premte, 10 Korrik, 2020
33 C
Tirana

‘Jam e kënaqur me 50 viktima’, Meta flet për dorëheqjen e Valbona Sakos

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

PS do të bashkëpunojë me LSI? Majko flet për koalicionet

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, i ftuar në "Repolitix", ka shmangur pyetjen nëse  Erion Veliaj do të jetë pasardhës i Edi Ramës. Ministri zgjodhi...

Shifra të frikshme nga pandemia, 2 pacientë humbin jetën tek Infektivi

Pandemia ka mbërthyer vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar sërish për shifra në rritje të të infektuarve. Gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Meta publikon fotot me Thaçin nga Gjiri i Lalzit, ja kush tjetër ishte me ta

Presidenti Ilir Meta ka publikuar foto nga takimi në Gjirin e Lalzit me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi. Nga fotot e publikuara nga kreu...

Një deklaratë shokuese e përcjellë nga kryebashkiakja e Durrësit, Valbona Sako, se ishte e kënaqur me 50 viktima, menjëherë bëri xhiron e rrjetit. Ky koment u kritikua në masë, e në shenjë pendese ajo dha dorëheqjen. Lidhur me këtë dorëheqje, Meta tha në emisionin “Përballë” në RTSH, se në këtë momente është e rëndësishme që të përballohet situata.

“Tani për mua është e rëndësishme që të përballohet situata, t’iu përgjigjemi qytetarëve. Sepse ka përpjekje, ka mobilizim, por siç e kemi vënë re ka edhe konfuzion. Prandaj, duhet të jemi sa më pranë tyre që t’i qetësojmë, sepse janë njerëz që iu janë shkatërruar pronat, u janë plagosur të afërmit.

Nuk po flasim për ato familje të cilat kanë humbur të afërmit dhe për të cilat nuk ka fjalë për ngushëllim, por bëhet fjalë për një komunitet shumë të gjerë, të dëmtuar mjaft seriozisht në fillim të dimrit”, u shpreh presidenti Meta.

Lexo edhe :   Hashim Thaçi takohet me Metën në Durrës

Kujtojmë këtu se në prononcimet e saj, Valbona Sako shprehej se ishte e kënaqur se tërmeti i 26 nëntorit kishte shkaktuar vetëm 50 viktima.

Kryebashkiakja tregoi mungesë ndjeshmërie gjatë dy prononcimeve të dhëna në media. Në një prononcim ajo sugjeroi se “duhet të jemi të kënaqur që kemi 50 viktima, sepse në raste të tjera ka edhe 1 mijë viktima”. Ndërsa në tjetrën, ajo sugjeroi se të pastrehët e shkaktuar nga tërmeti do të strehohen në “hotele me pesë yje, të cilat në kushtet normale zotërinjtë nuk mund t’i paguanin për pushime”.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pandemia/ Infektohet Isa Mustafa

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa është infektuar me koronavirus. Ka qenë vetë ai që e ka konfirmuar se është infektuar me...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Rama flet për fitoren, zbulohet lëvizja urgjente e Bashës

Kryedemokrati Basha do të dalë pak pas në një konferencë për shtyp. PD njofton se Basha do të flasë rreth aktualitetit politik. “Kryetari i Partise...

Situatë e rënduar me të infektuarit/Ministria e Shëndetësisë mbyll pishinat në të gjithë vendin

Si pasojë e shtimit të rasteve me COVID, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka marrë vendimin për mbylljen e pishinave në të gjithë...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...