E martë, 23 Shkurt, 2021
11 C
Tirana

Ja kush janë 10 ushtritë me femrat më të bukura në botë

Gratë kanë qenë pjesë e ushtrive gjatë shumë shekujve, në shumë kultura dhe kombe. Ato kanë luajtur shumë role në ushtri, që nga gratë e lashta luftëtare, Amazonat, deri tek gratë që angazhohen rregullisht edhe në konflikte. Po cilat janë ushtritë, që kanë në përbërje të tyre femrat më të bukura. Ndiqni klasifikimin më poshtë:

  1. Ushtria amerikane

Gratë amerikane, kanë qenë pjesë e luftërave që nga Lufta Revolucionare për Pavarësi. Por  dikur ato duhet të maskoheshin, për të shërbyer përkrah burrave. Sot ato kanë role ndihmëse. Që nga viti 2012, gratë përbëjnë 14 për qind të ushtrisë amerikane. Më shumë se 165.000 gra janë pjesë aktive në forcat e armatosura, me mbi 35.000 të tjera që shërbejnë si oficere.

  1. Ushtria çeke

Gratë çeke luftuan gjatë Luftës së Dytë Botërore si personel mjekësor, operatore telefonike, dhe si ndihmëse në përdorimin e armëve kundër-ajrore. Ato shërbyen në njësinë çekosllovake në Bashkimin Sovjetik, në Forcat Ajrore Britanike, dhe në ushtrinë britanike në Lindjen e Mesme. Sot ato janë pjesë integrale e Forcave të Armatosura Çeke, dhe disa nga pozicionet e tyre janë jetike, sidomos në Forcat Ajrore.

  1. Ushtria polake

Ushtria polake, ka aktualisht ka rreth 2.500 gra në radhët e saj. Të gjitha gratë, kanë të njëjtat të drejta si burrat për të shërbyer në ushtri, marinë, forcat ajrore, dhe ato speciale.

  1. Ushtria britanike

Gratë britanike, janë integruar në Forcat e Armatosura që nga fillimi i viteve 1990. Gjithsesi ato mbeten të përjashtuara nga njësitë luftarake në ushtri, të Marinsave Mbretërore, dhe Regjimentit të Forcave Ajrore Mbretërore.

  1. Ushtria pakistaneze

Pakistani është i vetmi vend në botën islamike, ku gratë kanë funksione ushtarake. Ato janë pjesë e ushtrisë së Pakistanit që nga viti 1947 pas pavarësisë nga India. Në vitin 2006, grupi i parë i piloteve gra iu bashkua forcës ajrore, dhe gratë në ushtrinë pakistaneze janë trajnuar në misione luftarake, veçanërisht në përdorimin e snajperëve, luftës ajrore dhe këmbësori. Kufizimi i vetëm për to është pjesëmarrja në operacionet luftarake të marinës.

  1. Ushtria izraelite

Izraeli është i vetmi komb që rekruton gratë në ushtri, dhe u cakton atyre role të drejtpërdrejta në luftë me armikun. Kur mbushin 18-vjeç, të gjithë izraelitët janë të detyruar të kryejnë shërbimin ushtarak. Sipas të dhënave aktuale, rreth 31 përqind e ushtrisë izraelite përbëhet nga gratë.

  1. Ushtria greke

Greqia e ka aktualisht të detyrueshëm shërbimin ushtarak për meshkujt. Të gjithë burrat mbi 18 vjeç, shërbejnë për 9 muaj në ushtri. Ndërkohë gratë mund të shërbejnë vullnetarisht në ushtrinë greke.

  1. Ushtria australiane

Gratë kanë shërbyer në ushtrinë australiane që nga viti 1899. Deri para Luftës së Dytë Botërore, roli i tyre u kufizua vetëm në shërbimin e infermierisë. Ky rol u zgjerua në vitet 1941-1942, kur marina, forcat ajrore dhe ato tokësore, themeluan njësi të posaçme me gra, në të cilat ato morën disa role mbështetëse. Sot ato mund të shërbejnë në shumicën e pozicioneve në ushtrinë australiane, përfshirë ato luftarake.

  1. Ushtria ruse

Ekziston një mendim i përhapur, që Rusia ka vajzat më të bukura në botë:elegante, dhe shumë simpatike. Gratë ruse, kanë luajtur ndërkohë edhe një rol të rëndësishëm në historinë ushtarake të vendit të tyre. Ato kanë kryer detyra të ndryshme në ushtri, sidomos gjatë Luftës së Dytë Botërore.

  1. Ushtria rumune

Vendi ballkanik është i pari për nga numri i femrave simpatike, që militojnë në radhët e ushtrisë rumune. Ndërkohë ushtria rumune, pjesë e aleancës së NATO-s, ka një nga ushtritë më të forta në rajon dhe më gjerë./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha: Taksa e sheshtë 9%, çlirim për financat e sipërmarrjes shqiptare

''Ulja e taksës nga 15 në 9% do të jetë një çlirim i jashtëzakonshëm për financat e sipërmarrjes shqiptare. Më shumë para mbeten në...

Brataj vaksinoi shoferin personal? Urgjenca Kombëtare reagon pas akuzave

Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore ka reaguar sot pas lajmit të publikuar në rrjetet sociale për vaksinimin e një shoferi të këtij institucioni. QKUM shprehet...

Detaje të reja për vdekjen e Maradonës, hetuesit përfshijnë dhe dy të dyshuar

Në hetimin për vdekjen e Diego Armando Maradonas janë përfshirë edhe dy të dyshuar të tjerë. Ata janë Nensi Forlini, ekzekutive e kompanisë së...

Vrasja e dyfishtë për drogë në Malësi të Madhe/ Mbyllen hetimet për babë e bir

Pesë muaj nga vrasja e Vilson Çutajt dhe Klemend Pepajt në Malësi të Madhe, Prokuroria e Shkodrës ka mbyllur hetimet duke gjetur vetëm një...

Koronavirusi/ Më shumë të shëruar se të infektuar, por kurba mbetet e lartë

Kurba e koronavirusit vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.021 raste të reja, nga 3.258 testime të...