E enjte, 6 Gusht, 2020
26 C
Tirana

Ligji anti-shpifje, tre pushtete në një

Më të lexuarat

‘Bejruti qytet fantazmë’/Babai fsheh fëmijën poshtë tavolinës, prifti tmerrohet gjatë meshës

Pamje të rënda janë shpërndarë në media, duke demostruar momente prekëse sesi e përjetuan njerëzit shpërthimin në kryeqytetin libanez. Në një video të postuar...

“E bëmë për nderin e familjes, vinte tek e afërmja jonë”, vëllezërit zbardhin konfliktin me taksistin 71-vjeçar

Vëllezërit Shera kanë pranuar vrasjen e taksistit 71-vjeçar, ndërsa kanë thënë se ishin përpjekur që të zgjidhnin një konflikt. Dy vëllezërit Arsil dhe Sajmir Shera...

Meta dekreton me shpallje 4 ligje të qeverisë

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot me shpallje 4 ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë. Me anë të një njoftimi, Presidenca bën me dije...

Bejruti u godit nga një raketë? Videoja që nxjerr fakte tronditëse

Autoritetet në Bejrut ende nuk e kanë të qartë plotësisht se çfarë e shkaktoi tragjedinë. Bëhet fjalë për më tepër se 130 të vdekur,...

Këta janë dy vëllezërit që vranë taksistin 71-vjeçar, ja çfarë iu gjeti policia gjatë kontrollit të befasishëm 

Arsil dhe Saimir Shera janë të dyshuarit kryesor për vrasjen e taksistit 71-vjeçar, Abdulla Budlla. Policia thotë se arrestuan 32-vjeçarin Sajmir Shera, i dënuar...

VIDEO/ Shpërthim masiv në Bejrut, shkatërrohen ndërtesa të tëra

Një shpërthim masiv ka tronditur ditën e sotme Bejrutin. Shpërthimi ka qenë aq i madh saqë ka shkatërruar ndërtesat që ndodheshin afër, duke ngritur...

Shqipëria regjistron bilancin më të rëndë që nga shpërthimi i pandemisë

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën...

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

“Nuk e ka zakon malësori të tallet me vdekjen e dikujt”, qytetari bën ‘për një lek’ Berishën

Kreu i qeverisë Edi Rama, postoi disa vargje në rrjetet sociale, për të nderuar nënën e tij. Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon Ramën, që nuk...

Nga: Ervis Iljazaj

Shtetet e Bashkuara konsiderohen si një nga vendet me demokraci më të zhvilluar në botë. Dhe jo rastësisht, Kushtetuta e ShBA në nenin e parë të saj ka lirinë e fjalës, dhe përcakton se Kongresi nuk mund të aprovojë asnjë ligj që e cënon atë. Rastet e bujshme në gjykatat e Shteteve të Bashkuara ku janë përplasur qeveria dhe media, në pothuajse  në të gjitha vendimet gjykata  i kanë dhënë përparësi lirisë së fjalës, pavarësisht se në ndonjë rast fjala mund ta kishte kaluar hapësirën e lirisë së saj. Sepse ajo shoqëri e di mjaft mirë, që kushti thelbësor për një shoqëri demokratike është liria e fjalës. Prandaj, më mirë për një demorkaci është që ajo të ekzistojë e lirë, qoftë edhe duke abuzuar me të në ndonjë rast, se sa të jetë e kontrolluar nga qeveria dhe pushteti.

Giovanni Sartori, kur e pyesnin se çfarë ishte demokracia për të shpreheshe se : ‘’nuk është gjë tjetër veçse qeverisja e opinion publik’’. Mirëpo, kushti thelbësor që ajo të funksionojë është  se duhet të kemi një  opinionin publik të informuar. Demokracia do të thotë pushteti i popullit, por pa lirinë e fjalës dhe një popull të informuar, ai kthehet në një instrument në dorë të pushtetit, dhe si pasojë nuk kemi të bëjmë më me një regjim demokratik.

Përk këtë arsye, përplasja e pushtetit me fjalën e lirë dhe median ekzisotn prej shumë kohësh, pasi media është ajo që duhet të kontrollojë pushtetin. Dhe, duke qenë se pushteti është patologjik, nuk kërkon të ketë asnjë limit në ushtrimin e tij. Kështu që , kjo është një betejë e vashdueshme jo vetëm në Shqipëri.

Në Shqipëri , në këtë drejtim, po kryhet ndoshta një nga aktet që cënon rëndë kushtin thelbësor të një demokracie, atë  të fjalës së lirë dhe informacionit. Jo vetëm në aspektin politik dhe shoqëror të saj, por sidmos në këndvështrimin e shtetit së të drejtës. Pa hyrë në detaje, me pak fjalë ky ligj parashikon që kur mediat vizive nxjerrin lajme të pavërteta, ato do konsiderohen shpifje nga AMA , dhe si pasojë televizionet mund të gjobiten ose mund edhe të mbyllen. Po ashtu ligji parashikon që media licencohen po te AMA. Ndërsa për mediat elektronike, me të njëjtin logjikë do të funksionojë AKEP.

Lexo edhe :   Zbulohet pasuria e Edi Ramës dhe familjes së tij. Ja sa u shtuan të ardhurat gjatë vitit 2019
Lexo edhe :   Zbulohet pasuria e Edi Ramës dhe familjes së tij. Ja sa u shtuan të ardhurat gjatë vitit 2019

Shteti i së drejtës ka në thelb dy parime, të cilat shkelen me të dyja këmbët nga ky ligj, për mos të folur për ndikimin që ai ka në garën politike dhe demokracinë.

I pari është ndarja e pushteteve, dhe i dyti, mbrotja e lirive dhe të drejtave themelore të njeriut nga pushteti politik, pra nga qeveria.

Për sa i përket parimit të parë ligji anti-shpifje është rasti tipik ku tre pushtetet përqëndrohen në një dorë të vetme, ai ekzekutiv, legjislativ dhe gjyqësor. Këtë ligj e ka dashur kryeministri dhe Parlamenti e ka aprovuar me direktiv të tij, do ta ekzekutojë po kryeministri nëpërmjet AMA-s dhe AKEP, dhe do ta  gjykojë po kryeministri nëpërmjet këtyre dy organeve administrative. Është absurde të mendosh që shpifja është një kundravajtje ligjore dhe kjo kundravajtje nuk gjykohet nga një gjykatë, por nga një organ adminsitrativ. Sepse të vërtetosh nëse një lajm është shpifje ose jo duhet një proces i rregullt gjyqësor ku të ketë një palë paditëse dhe të akuzuar që mbrohen me prova shkencore dhe duhen vërtetuar qëllimshmëria. Pra, të dënosh një person, ka nevojë që shkelja të vërtetohet nëpërmjet një procesi të rregullt.

Nërsa për sa i përket parimit të dytë të shtetit të së drejtës, atë të mbrojtjes të së drejtave të njeriut nga pushtetit, edhe ai shkelet plotësisht. Liria e fjalës është një e drejtë themelore e njeriut e sanksionuar në pjesën e parë të Kushtetutës së Shqipërisë, dhe në këtë kuptim, duhet të mbrohet nga pengimi i saj nga qeveria. Ndërsa në këtë rast po ndodh totalisht e kundërta, është qeveria ajo që po mbrohet nga liria e fjalës.

Sigurisht që edhe liria e fjalës, si çdo liri tjetër duhet të rregullohet dhe disiplinohet që mos të abuzohet me të. Por, gjykimin nëse abuzohet me të ose jo nuk mund ta bëjë një organ administrativ dhe qeveria. E para sepse qeveria është në konflikt interesi. Dhe e dyta, sepse në një shtetet të së drejtës konfliktet midis pushteteve dhe kufizimi i një të drejte, aq më tepër themelore, vendoset vetëm nga gjykata dhe nga asnjë institucion tjetër. /Gazeta Liberale

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rregullat dhe oraret e reja për kalimet në Greqi/ Policia jep detajet

Ashtu sikurse autoritetet greke njoftuan më herët, pikat e kalimit kufitar me Shqipërinë do t’u nënshtrohen rregullave dhe orareve të reja. Policia e Shtetit njofton...

Vështirësitë e një familjeje që ndeshet me rrezikun e dëbimit nga banesa

Kongresi amerikan po përpiqet të sigurojë fonde për të parandaluar humbjen e shtëpive për ata që kanë humbur vendet e tyre të punës për...

Përfshihet nga flakët një fasoneri në Skrapar

Së fundmi, një fasoneri në qytetin e Skraparit është përfshirë nga flakët. Ende nuk janë bërë të ditura shkaqet e zjarrit. Punonjësit, të alarmuar, janë larguar...

“Unë e lajmërova për humbjen e babait, CR7 luajti dhe shkëlqeu të nesërmen”

Trajneri i njohur Luis Felipe Scolari ka rrëfyer publikisht reagimin e Cristiano Ronaldos, kur i tregoi se babai i tij ka ndërruar jetë. Scolari tregon...

Qeveria greke zgjat me 90 ditë lejet e qëndrimit për punëtorët sezonalë

Autoritetet greke të Mbrojtjes Civile njoftuan se në këshillim me Ministrinë e Zhvillimit Rural dhe Ushqimit, zgjatën lejet e qëndrimit për 90 ditë për...