E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Izraeli regjistron rastin e parë të pacientit me COVID dhe grip njëkohësisht

Izraeli konfirmoi rastin e parë të një individi të infektuar me gripin sezonal dhe COVID-19 në të njëjtën kohë, thanë autoritetet të enjten.

Dy infeksionet u gjetën në një grua shtatzënë të pavaksinuar që kishte simptoma të lehta, tha Spitali Beilinson në Petah Tikva.

Disa raporte sugjeruan se ky ishte rasti i parë i tillë i dyfishtë në botë, por raportet e pacientëve me grip dhe COVID-19 u shfaqën në SHBA që në pranverën e vitit 2020.

Izraeli ka parë një rritje të rasteve të gripit në javët e fundit, me afër 2.000 njerëz të shtruar në spital mes frikës së një riinfektimi të dyfishtë.

Zyrtarët shëndetësorë thanë se ka të ngjarë që shumë të tjerë të jenë infektuar me të dy viruset, por ende nuk janë diagnostikuar, raportoi faqja e lajmeve Ynet. Rasti i identifikuar i “fluronës”, siç e kanë quajtur disa, ishte relativisht i butë, sipas mjekëve në Beilinson.

Gruaja e infektuar doli të enjten nga spitali, ku tha se ishte në gjendje të mirë.

Megjithatë, Ministria e Shëndetësisë po studionte rastin për të parë nëse një kombinim i dy viruseve shkakton sëmundje më të rënda.

Ministria tha të mërkurën se kishte shënuar një rritje shqetësuese të rasteve të gripit.

Javën e kaluar, një grua shtatzënë 31-vjeçare vdiq në Jerusalem, pasi u prek nga gripi. Gruaja, emri i së cilës nuk bëhet i ditur, ishte shtatzënë në muajin e nëntë kur u sëmur dy javë më parë. Pasi u shtrua në spital në Qendrën Mjekësore Hadassah, djali lindi me prerje cezariane. Fëmija thuhet se është i shëndetshëm.

Menjëherë pas operacionit, gruaja është vënë në një ventilator për shkak të komplikimeve të frymëmarrjes, por gjendja e saj është përkeqësuar më tej dhe ekipi mjekësor nuk ka mundur t’i shpëtojë jetën.

Lexo edhe :   Greqi/ Të pavaksinuarit mbi 60 vjeç përballen me gjoba
Lexo edhe :   Gjermania regjistron për herë të parë mbi 100 mijë raste të reja me k*ronavirus

Muajin e kaluar, 6-vjeçari Yosef Naim nga Netivot vdiq në gjumë pasi shkoi në shtrat me ethe. Ekspertët shëndetësorë besojnë se ai ishte goditur me miokardit – një inflamacion i zemrës – nga komplikimet e gripit.

Burimi i lajmit: timesofisrael. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...