E shtunë, 23 Janar, 2021
8 C
Tirana

Italia miraton dekretin e ri/ Kush lejohet të udhëtojë drejt Italisë, rregullat e reja

Qeveria italiane ka miratuar së fundmi një dekret të ri lidhur me kategoritë që lejohen të udhëtojnë drejt Italisë, ku përcaktohen edhe disa rregulla të reja.

Sipas këtij dekreti, lejohen që të udhëtojnë drejt shtetit fqinj, edhe ata persona të cilët provojnë se kanë marrëdhënie me personin ku do të qëndrojnë.

Më parë lejoheshin të hynin vetëm shtetasit që kishin nevoja pune, për çështje urgjence, shëndetësore, studimi apo kthimi në shtëpitë dhe vendbanimet e tyre.

Me rregullat e mëparshme nuk lejohej që të bashkoheshin çiftet të cilët mund të ishin të ndarë në shtete të ndryshme. Mirëpo me dekretin e ri, lejohet hyrja në Itali, për të mbërritur në vendbanimin, shtëpinë dhe vendbanimin e një personi, edhe nëse nuk bashkëjeton, me të cilin ekziston një marrëdhënie emocionale.

Gjithashtu në dekretin e ri është bërë e detyrueshme mbajtja e maskës në vende të hapura, ku nuk mund të ruhet distanca. Ndërsa, limiti i transportit publik përcaktohet në masën 80% të kapacitetit.

Bërja e tamponit mbetet e detyrueshme për ata shtetas që kthehen nga 16 shtete të cilësuara si rrezik transmetimi të koronavirusit.

Mediat italiane raportojnë se ka mbetur ende në fuqi rregulli për të mbajtur mbyllur diskotekat dhe stadiumet.

Ky dekret ka hyrë në fuqi më datë 7 shtator dhe do të mbetet në fuqi deri në fund të muajit shtator.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...