E shtunë, 4 Korrik, 2020
23 C
Tirana

Etiketa

dekret

Maqedonia e Veriut nënshkruan dekretin, zgjedhjet e parakohshme do të mbahen gjatë pandemisë

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka nënshkruar dje një dekret, duke vendosur që zgjedhjet e parakohshme të mbahen në kohë pandemie. Dekreti në fjalë përcakton...

Gjykata Kushtetuese i jep të drejtë Thaçit për dekretin

Gjykata Kushtetuese në Kosovë sapo i dha të drejtë Presidentit Hashim Thaçi për dekretin. Gjykata Kushtetuese vendosi që vendi të mos shkojë në zgjedhje pas...

Qeveria italiane firmos dekretin, ja çfarë pritet të ndodhë nga data 3 qershor

Edhe pse është një nga vendet më të prekura nga koronavirusi në botë, Italia tashmë po sheh mundësinë për lehtësime të tjera të masave...

Qeveria italiane miraton dekretin për emigrantët e parregullt

Qeveria italiane pas shumë debatesh më në fund ka arritur në konsensus dhe ka miratuar dekretin e ri për pajisjen me leje të rregullta...

Italia përgatitet për ‘Fazën 2’, çfarë pritet të ndodhë nga 4 maji

Kryeministri italian, Giuseppe Conte prezantoi sot dekretin e ri “Fillon Faza 2 dhe tani duhet të jetojmë me virusin”. Dekreti i cili pritet të firmoset...

Qeveria italiane miraton dekretin e ri të emergjencës, ja çfarë parashikon

Qeveria italiane ka miratuar një dekret të ri emergjence në lidhje me situatën e krijuar nga koronavirusi. Bëhet me dije se Italia do të ofrojë...

Një ditë pasi firmosi dekretin ‘live’ përpara popullit, Meta nxjerr arsyet

Një ditë pasi firmosi dekretin për kthimin në Kuvend të ligjit për betimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, që i merr kompetencat Presidentit të...

Ktheu paketën Anti-Shpifje/ Balla-Metës: Iu bind urdhrit të Bashës

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka reaguar pas kthimit të paketës Anti-Shpifje nga presidenti Meta ditën e djeshme. Përmes një deklarate për...

Meta dekreton aktin normativ për dhurimin e banesave

Pas një sërë ligjesh të kthyera Kuvendit për rishqyrtim, presidenti Meta ka dekretuar ditën e sotme aktin normativ për dhurimin e apartamenteve familjarëve të...

Vakanca në Gjykatën Kushtetuese, Meta dekreton rishpalljen e thirrjes së kandidaturave

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar rishpalljen e thirrjes së kandidaturave për plotësimin e vakancës në Gjykatën Kushtetuese. Përmes një njoftimi të bërë publik,...

Të fundit

Peshku i zgjedhjeve në det, listat e deputetëve në zjarr

Nga Alfred Peza Nuk ka stinë tjetër që mund ti shkonte më mirë shprehjes së njohur popullore, me peshqit në det dhe tiganët në zjarr,...

Mbyllja e kufijve/ Manastirliu tregon se kur do ta bëjë BE vlerësimin tjetër

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka komentuar vendimin e BE-së për të mos hapur kufijtë me Shqipërinë. E ftuar në emisionin “Java”...

Katër deputetë kosovarë rezultojnë pozitiv me koronavirus

Mediat kosovare raportojnë se katër deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Sipas Gazetës Express, bëhet fjalë për 4 deputetë nga radhët...

A mund t’i shtyjë Rama zgjedhjet duke përdorur pandeminë? Përgjigjet Basha

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shprehet i prerë se zgjedhjet e ardhshme nuk do të shtyhen. I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Basha...

Nuk dogjën mandatet/ Basha: Ja çfarë u ofroi Rama deputetëve të opozitës së re

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se shumica prej deputetëve të opozitës së re kanë bërë pazare me kryeministrin Rama. I ftuar në emisionin “Zonë...