E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, raporton numër rekord rastesh të reja

Italia raportoi një rekord prej 50.599 rastesh të reja Covid-19 të premten, shifra më e lartë ditore që nga fillimi i pandemisë, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë.

Studimi nga Instituti Superior Shëndetësor i Italisë, i publikuar të enjten, tregon se varianti Omicron është “në rritje të shpejtë” në të gjithë vendin.

Qeveria ka njoftuar kufizime të reja, që synojnë frenimin e shpërthimit të fundit. Eshtë paralajmëruar se do të mbyllen klubet e natës, dhe do t’i ndalojnë njerëzit të hanë në sheshe publike nga 30 dhjetori deri më 31 janar.

Mandati i maskave në natyrë u kthye të premten. Maskat tashmë janë të detyrueshme jashtë për çdo aktivitet publik, me përjashtim të sporteve në natyrë.

Maskat më mbrojtëse, FFP2 do të kërkohen për të hyrë në stadiume, muze, kinema dhe teatro, si dhe për të udhëtuar në transportin publik, përfshirë transportin publik lokal.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...