E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

20-vjeçarja martohet me ish-të dashurin që i hodhi acid në fytyrë

Një vajzë në Turqi është martuar me ish-të dashurin e saj i cili i hodhi acid në fytyrë, duke e lënë thuajse të verbër dhe të shpërfytyruar. Një ndryshim në ligj i shoqëruar me ndryshimet e rregullave të COVID-it, i lejoi sulmuesit të saj të largohej herët nga burgu. Berfin Ozek, 20 vjeç, u sulmua nga ish i dashuri i saj Casim Ozan Celtik, 23 vjeç, pasi lidhja e tyre përfundoi në vitin 2019. Pak para se ta sulmonte, ai i tha asaj nëse nuk mund të lidheshin.

Kur ajo mbijetoi dhe zbuloi se ish i dashuri i saj ishte sulmuesi, ai u arrestua. Më pas thuhet se ai i ka dërguar mesazhe dashurie dhe faljeje, duke iu lutur që ta falte.

Viktima madje pranoi shkurtimisht të tërhiqte ankesën e saj, duke shkruar: “Nuk jam rehat që ai të jetë mes katër mureve atje. I kemi shkruar shumë letra njëri-tjetrit. Unë ia kam dhënë veten atij. E dua shumë, ai më do shumë”.

Megjithatë, pas një reagimi masiv të mediave sociale, ajo më vonë tha se e kuptoi se kishte gabuar, dhe i kërkoi avokatit të saj të rivendoste ankesën.

Si pasojë, ish i dashuri i saj u dënua me 13 vjet e gjashtë muaj burg për sulmin nga një gjykatë në rrethin e Iskenderun në provincën turke të Hatay.

Por një ndryshim në ligj nënkuptonte që ai u lirua me kusht, duke bërë që shumë njerëz të ankoheshin për kohën e lehtë që duhej të shërbente, duke marrë parasysh se Berfin ishte lënë e shpërfytyruar, me dhimbje të vazhdueshme dhe me vetëm 30 për qind shikim në njërën nga sytë.

Pas lirimit, ai i propozoi menjëherë – dhe ajo pranoi. U caktua një datë martese dhe e reja u martua me të në fillim të këtij muaji.

Duke folur për martesën, babai i Berfinit, Yasar Ozek, tha: “Ajo u martua pa e ditur ne. Kam luftuar për të për vite me radhë, dhe tani e gjithë kjo ka qenë e kotë”.

Avokati Ramazan Erdogan tha: ‘I pandehuri u bë i dënuar me miratimin e vendimit. Duke marrë parasysh periudhën e burgimit, ai kishte të drejtë të shkonte në një burg të hapur pasi kishte përfunduar kohën që duhej të kalonte në një burg të mbyllur. Megjithatë, për shkak të pandemisë, të dënuarit konsiderohen me leje nga burgjet e hapura deri më 31 maj 2022″.

“Lirimi i të pandehurit, nuk ka të bëjë me martesën e tij me Berfin. Vendimi është përfundimtar. Nëse nuk do të ishte pandemia, ai do të kishte vazhduar të vuante dënimin në një burg të hapur”.

Çifti nuk i është përgjigjur ende kritikave të rënda, që kanë marrë në rrjetet sociale. Një person shkroi: “Falja e saj nuk duhet ta kishte penguar atë të ndëshkohej. Është për të ardhur keq, shpresoj jo, por kjo martesë do të përfundojë për një ose dy muaj dhe gruaja e gjorë do të mbetet me brutalitetin që përjetoi”.

Burimi i lajmit: dailymail. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...