E enjte, 21 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Ilir Meta kthehet në sizmolog, Akis Tselentis nxjerr blof presidentin

Presidenti Ilir Meta sot u vendos në rolin e sizmologut. Kreu i shtetit hodhi pas krahëve situatën politike në vend, teksa parashikoi një ‘shkundje’ apokaliptike. Ai madje i kërkoi llogari qeverisë për masat e marra, dhe kërkon informacion mbi situatën.

Një një letër të pazakontë, Meta njofton se vendi ynë duhet të përgatitet për përballjen me një tërmet apokaliptik, që mund të godasë Ballkanin.

Kreu i shtetit shfaqet mjaft i shqetësuar në lidhje me një parashikim të një sizmiologu të vjetër grek. Po si qëndron e vërteta? Sizmiologu i vjetër grek, Akis Tselentis ka nxjerrë blof Metën, duke konfirmuar se asnjëherë nuk ka bërë parashikime specifike për tërmetet.

“Asnjëherë s’kam bërë asnjëherë parashikime specifike për tërmete. E gjitha kjo është fake dhe qesharake”. Ky është reagimi ekskluziv që jep për Shqiptarja.com, sizmiologu Akis Tselentis, drejtor i Institutit Gjeodinamik Observatori Kombëtar të Athinës.

Emri i tij u përdor nga Presidenti Ilir Meta, ku teksa e citonte për paralajmërimin e një tërmeti apokaliptik që do godiste Ballkanin, i dërgonte një letër kryeministrit Rama, zv.kryeministrit Braçe dhe ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka, që ta informojnë kreun e shtetit a kanë marrë masa dhe a mund ta përballojë Shqipëria një tërmet të përmasave të tilla.

“Sizmiologu Tselentis ka paralajmëruar për një tërmet apokaliptik që pritet të godasë Ballkanin, që mund të jetë 30 herë më i fuqishëm se ai që goditi para disa ditësh rajonin e Athinës”, shkruhej në letrën e presidentit Meta.

Por sizmiologu grek në përgjigje të një email-i që Shqiptarja.com i dërgoi duke e pyetur a e ka bërë një parashikim të tillë, dhe a ka biseduar me kreun e shtetit shqiptar, ai përgjigjet:

“Asnjëherë nuk kam bërë asnjëherë asnjë parashikim specifik për tërmete. E gjitha kjo është fake (e rreme) dhe qesharake.

Lexo edhe :   Deri në mars na bëj çfarë të duash o komandant!
Lexo edhe :   Deri në mars na bëj çfarë të duash o komandant!

Asnjëherë nuk kam qenë në kontakt me presidentin tuaj”.

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/Publikohen pamjet ‘apokaliptike’ (VIDEO)

Të paktën 3 persona u vranë dhe më shumë se 30 u plagosën në një shpërthim të fuqishëm në një restorant, në qytetin verilindor...

Evi Kokalari i publikon dokumentin Bashës: Të nis një investigim për këto afera

Që kur u shfaq në "Foltoren" e Sali Berishës si një mbështetëse "amerikane" e ish-kryeministrit në “luftën” e tij kundër SHBA-së, Evi Kokalari nuk...

Thellohen spastrimet në PD/Luan Baçi largohet nga kreu i degës në Fier

Lulzim Basha ka marrë një tjetër vendim, për të shkarkuar një tjetër emër nga radhët e PD-së. Dita-ditës, kryedemokrati po fakton se mbetet i...

PD e vendosur për t’i shkuar deri në fund çështjes “Becchetti”

Pak kohë më parë, Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg ka dënuar Shqipërinë me 110 milionë euro, për konfliktin me biznesmenin...

Hoxhë Hasan Tahsini, në fokus të Akademisë për Studime të Çamërisë

Hoxhë Hasan Tahsini ka qenë në fokus të Akademisë së Studimeve për Çamërinë. Simpoziumi shkencor i Akademisë së Studimeve për Çamërinë është mbajtur në...