E premte, 3 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

I vdiq vajza 13-vjeçare, apeli i babait të këput shpirtin: Katër fëmijët e tjerë i kam në spital…

Kur kanë kaluar dy javë pas vdekjes së 13-vjeçares, familja Smajli nga fshati Berishë i Pukës bën apel që t’i vihet në ndihmë katër fëmijëve të tjerë, të cilën ndodhen ende në spital.

Në emisionin “Me zemër të hapur” në “News24”, babai i fëmijëve thotë se vajza dhe djali ndodhen në gjendje më të rëndë, ndërsa bën apel për ndihmë.

I ati i 13-vjeçares Lini Smajli tregon momentet e rënda kur vajza dha shpirt, si dhe telefonatën me mjekun e familjes. Ai thotë se sapo mjeku ka shkuar në banesë, ka kërkuar ndihmën e institucioneve dhe ka ardhur një helikopter për të transportuar edhe fëmijët e tjerë të sëmurë të familjes drejt Tiranës.

Humbja e vajzës e ka dërrmuar në shpirt por thotë se rron me shpresë që të paktën të shpëtojë vajza tjetër, më e vogël që prej 14 ditësh ndodhet në reanimacionin e Pediatrisë në QSUT e prekur nga një pneumoni masive në anën e djathtë.

Nga kryefamiljari mësojmë se e gjithë familja Smajli ka braktisur shtëpinë në fshatin e thellë në Fushë Arrës dhe është transferuar momentalisht në pavijonet e QSUT ku veç vajzës 11-vjeçare mbahen të shtruar edhe 3 djemtë, që ndodhen në Shërbimin Infektiv për të rritur.

60-vjeçari shfaqet i përlotur teksa flet për dramën që ka pllakosur në familjen e tij të varfër, ku edhe e vetmja e ardhur nga ndihma ekonomike 5 mijë lekë në muaj i është ndërprerë që në janar ,pasi siç thotë edhe vetë e ka pasur të pamundur të shkojë në qytet për të bërë dokumentet për shkak të izolimit nga dëbora.

Për qeverinë ka vetëm një lutje, që ta ndihmojë në hallin e madh që i ka rënë.

Sipas spitalit “Nënë Tereza” shërbimi mjekësor i ofruar për 4 fëmijët e familjes Smajli ka qenë maksimal dhe nuk i ka munguar asnjë medikament. /BW/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bora dhe Semi do të “hakmerren” ndaj Donaldit në “Për’puthen Prime”

Puthjet e Donaldit me Beatrixin, kanë shkaktuar një bum komentesh në rrjet. Fansat janë ndarë në grupe, ndërsa ende nuk ka patur një reagim...

Sfida mes një intelektuali që kërkon të vërtetën dhe një politikani që gënjen

Nga: Andi Bushati Ka një aksiomë të mirënjohur që shpjegon përplasjen e një politikani me një intelektual në arenën publike: Sipas saj, i pari tenton...

S’donte të bënte vaksinën, italiani shkoi me krahun prej silikoni

Disa mund të akuzohen se po përpiqen t'i shmangen sistemit për të marrë një certifikatë vaksine, por mbase askush nuk është aq i shkathët...

S’ka më lavazhe e servise makinash poshtë pallateve!Veliaj tregon masat e reja

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, gjatë një dëgjese të zhvilluar me ministren e Mjedisit dhe Turizmit, Mirela Kumbaro, dhe përfaqësues të institucioneve të përfshira...

Vrasja e ish-deputetit, Artan Hoxha nxjerr videon

Kristian Klemendit dhe Marjan Kolës, të dyshuar për vrasjen e Pashko Ujkës u është komunikuar arrestimi ditën e sotme. Edhe pse ata kanë mohuar...