E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
16 C
Tirana

Historike! Si e zbuloi zhytësi kanadez minierën më të hershme nëntokësore

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Revista e njohur “Science Advances”, e udhëhequr nga Brandi MacDonald nga Universiteti i Misurit, ka publikuar një artikull mjaft interesant!

Bëhet fjalë për një zhytës kanadez i cili aksidentalisht zbuloi në Meksikë minierën më të hershme nëntokësore.

Kjo e fundit cilësohet në shkrim si një “kompleks i gjerë industrial parahistorik”, 12 mijëvjeçarë i vjetër, ku njerëzit e parë kërkonin një lloj minerali të pasur me hekur të kuq.

Studimi paraqet prova të ruajtura në mënyrë unike që tregojnë se njerëzit asokohe po eksploronin sistemet e shpellave nëntokësore për të zbuluar pigmentin mineral oksid hekuri të përzier me argjilën dhe rërën, i ashtuquajtur “Ochre”.

Por si e zbuloi zhytësi kanadez minierën më të hershme nëntokësore?

Gjithçka filloi në vitin 2017-të, kur zhytësi Fred Devos në mënyrë aksidentale u fut në një dhomë të panjohur në kompleksin e shpellave në Quintana Roo, në gadishullin lindor të Jukatanit, në brigjet e Karaibeve të Meksikës.

Devos notoi në errësirë nëpër një ngushticë, dhe kështu ai u bë personi i parë në kohët moderne që zbuloi një minierë kaq të hershme.

“Është pothuajse sikur të kemi kaluar nëpër një portal”, tha Meacham, një zhytës i cili bashkë me Devos, drejton një organizatë në Meksikë për të studiuar dhe konservuar sistemet lokale të ujit nëntokësor.

Thuhet se shpellat e tjera aty pranë kishin edhe mbetje njerëzore, siç është Naia, skeleti 13000 vjeçar i raportuar më parë i një vajze adoleshente.

Vlen të theksohet fakti se në minierë, e cila u përmbyt para shumë vitesh, janë gjetur “gjurmë” të njerëzve prehistorikë.

“Kishte gropa, vegla prej guri, grumbuj mbeturinash, vatër për qymyr, njolla në tavan”, pohuan zhytësit. /TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Komuna e Prishtinës do të ndihmojë financiarisht të infektuarit me koron*virus

Kuvendi Komunal i Prishtinës ka miratuar vendimin për të ndihmuar financiarisht të infektuarit me koronavirus. Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti përmes një postimi në rrjetin...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Ja pse dështojnë ligjet kundër duhanit në Ballkanin Perëndimor

Nga Nikola Gjorgjevic “Emerging Europe” Për shumicën e evropianëve perëndimorë, ditët dhe netët e shpenzuara restoranteve, bareve dhe klubeve të mbushura plot me tym, kanë...

Mbyllja e pjesshme e shkollave, Basha: Rama e ka humbur kontrollin ndaj Covid

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas njoftmit të Ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu se mësimi do të jetë i alternuar në...

Aksident i rëndë në Pukë, humb jetën zyrtari shkodran (Emri)

Një aksident i rëndë rrugor është regjistruar mesditën e kësaj të mërkure në qytetin e Pukës, ku ka humbur jetën Drejtori i Inspektoriatit të...