E enjte, 6 Gusht, 2020
19 C
Tirana

“Përplasje” mes Turqisë dhe Francës

Më të lexuarat

‘Bejruti qytet fantazmë’/Babai fsheh fëmijën poshtë tavolinës, prifti tmerrohet gjatë meshës

Pamje të rënda janë shpërndarë në media, duke demostruar momente prekëse sesi e përjetuan njerëzit shpërthimin në kryeqytetin libanez. Në një video të postuar...

Meta dekreton me shpallje 4 ligje të qeverisë

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot me shpallje 4 ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë. Me anë të një njoftimi, Presidenca bën me dije...

VIDEO/ Shpërthim masiv në Bejrut, shkatërrohen ndërtesa të tëra

Një shpërthim masiv ka tronditur ditën e sotme Bejrutin. Shpërthimi ka qenë aq i madh saqë ka shkatërruar ndërtesat që ndodheshin afër, duke ngritur...

Shqipëria regjistron bilancin më të rëndë që nga shpërthimi i pandemisë

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën...

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

“Nuk e ka zakon malësori të tallet me vdekjen e dikujt”, qytetari bën ‘për një lek’ Berishën

Kreu i qeverisë Edi Rama, postoi disa vargje në rrjetet sociale, për të nderuar nënën e tij. Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon Ramën, që nuk...

Tragjedi në Bejrut/ Njerëz të gjakosur, gjithçka e shkatërruar. Trump: Mund të ketë qenë një sulm

Në një konferencë për media në Shtëpinë e Bardhë, presidenti amerikan Donald Trump, tha se shpërthimi masiv në Bejrut të Libanit mund të ketë...

Paralajmërimi i Bill Gates: Koronavirusi asgjë para krizës së re që po na afrohet

Filantropi i njohur, Bill Gates, ka paralajmëruar se kriza e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, nuk është asgjë përpara asaj që po afron. Në një...

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

Guvernatori i Bejrutit shpërthen në lot, i krahason shpërthimet me ato në Hiroshima dhe Nagasaki

Të paktën 50 viktima dhe mijëra të lënduar janë raportuar deri më tani, si pasojë e shpërthimit të fuqishëm në portin e Bejrutit, në...

Mosmarrëveshja midis Turqisë dhe Francës pas një konfrontimi në brigjet e Libisë po bëhet më e ashpër.

Parisi largohet nga misioni i NATO-s “Sea Guardian” kurse Ankaraja kërkon që Franca të kërkojë falje.

Kancelarja Angela Merkel e quajti konfrontimin mes një fregate franceze dhe një skuadre luftanijesh turke para brigjeve të Libisë një “incident shumë të rëndë”. Edhe Presidenti Emmanuel Macron tha, se veprimet e Turqisë janë “të papranueshme”.

Ai kërkoi një “sqarim të politikës turke në Libi, sepse ky është një kërcënim për Afrikën dhe një kërcënim për Evropën”.

Çfarë ndodhi para brigjeve të Libisë?

Më 10 qershor, fregata franceze “Courbet” iu afrua një skuadre prej tri luftanijesh turke që shoqëronin një anije civile që lundronte nën flamurin e Tanzanisë. “Courbet” ishte duke patrulluar në kuadër të misionit të NATO-s “Sea Guardian”, i cili ka ndër të tjera detyrë që të parandalojë kontrabandën e armëve. Pas kësaj turqit drejtuan radaret e kontrollit të zjarrit drejt fregatës franceze.

Sipas interpretimit francez drejtimi i radarit të kontrollit të zjarrit shënon zakonisht një sulm të planifikuar.

Që nga ajo kohë Parisi dhe Ankaraja kanë nisur një përleshje me fjalë në të cilën është përfshirë dhe NATO.

Në operacionin “Sea Guardian” marrin pjesë Turqia, Spanja, Greqia, Italia, Gjermania, Spanja dhe – deri në tërheqjen e saj të martën – edhe Franca.

NATO mes fronteve të dy anëtarëve

Lexo edhe :   “Franca mund ta humbë kontrollin mbi pandeminë në çdo moment”

Franca akuzon Turqinë për një lojë të dyfishtë: Ankaraja merr pjesë sistematikisht në kontrabandën dhe transportin e armëve për në Libi, megjithëse qeveria turke ka pranuar të monitorojë embargon e armëve brenda NATO-s dhe të gjejë një zgjidhje të negociuar.

Lexo edhe :   “Franca mund ta humbë kontrollin mbi pandeminë në çdo moment”

Sfondi i konfliktit është se Turqia me miratimin e Shteteve të Bashkuara po mbështet ushtarakisht kryeministrit libian Fajis al-Sarradsch.

Që atëherë pozicioni i tij është përmirësuar. Franca, nga ana tjetër, është pozicionuar në krah të gjeneralit të milicisë Chalifa Haftar, të cilin nga ana tjetër mbështet me mercenarë dhe armë Rusia.

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Cavusoglu e shfrytëzoi vizitën e tij në Berlin të enjten (03.07) për ta sulmur përsëri Parisin: “Franca nuk i ka thënë të vërtetën BE-së dhe NATO-s” tha Cavusoglu duke shtuar se vendi i tij ia kishte dëshmuar këtë me raporte dhe dokumente Komitetit Ushtarak të NATO-s.

NATO ka konfirmuar ndër kohë se është kryer një hetim dhe se së shpejti rezultati do të diskutohet në Komitetin Ushtarak. Ndërkohë operacioni “Sea Guardian” do të vazhdojë veprimtarinë e vet. /DW

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtarët amerikanë hedhin poshtë deklaratën e Trumpit për Bejrutin

Ekspertët besojnë se fishekzjarret dhe nitrati i amonit kanë nxitur shpërthimin që ka shkundur kryeqytetin libanez. Dje presidenti amerikan, Donald Trump, tha se gjeneralët...

Kjo është shenja më me fat e horoskopit për sot

DASHI Dita do të jetë pasive dhe nuk do të sjellë ndryshime. Përmirësoni situatën në shtëpi dhe bëni blerje të vogla. Frenoni dëshirat tuaja, pasi...

Vranësira dhe luhatje të temperaturave. Ja si do të jetë moti për sot

Alternime kthjellimesh dhe vranësirash të herë pas-hershme mbizotërojnë motin në vendin tonë gjatë paradites. Sipas MeteoAlb, mesdita sjellë zhvillim të vranësirave dhe shira të izoluar....

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

VIDEO/ Shërbëtorja mbron vogëlushen pas shpërthimit në Bejrut

Një video e re nga shpërthimi në Bejrut, tregon momentin kur një shërbëtore shpëton vajzën e vogël të familjes. Gruaja e cila po bën punët...