E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Haklaj: Basha ka mbështetjen e Amerikës, “Foltorja” s’ka program e filozofi

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Azgan Haklaj, ka hedhur akuza të forta kundër ish-kryeministrit Sali Berisha. I ftuar në emisionin “Spotlight”, Haklaj nënvizoi se kreu i PD-së, Lulzim Basha ka mbështetjen e amerikanëve. Kritika ka ndaj “Foltores” së ish-kryeministrit Berisha, duke e cilësuar si një grumbullim me nostalgjikë, ku nuk ka program dhe filozofi.

“Pra, loja është përtej PD-së. Është lojë shumë e rrezikshme, ndaj kanë zbarkuar amerikanët. Do zbarkojnë edhe të tjerë, edhe amerikanë të tjerë, për interesat e mëdha amerikane. Nuk janë ushtarë, janë përfaqësues të shtetit amerikan, të Kongresit dhe të Departamentit të Shtetit Amerikan.

Lulzim Basha ka mbështetjen e Amerikës, ka mbështetjen e strukturave të PD-së të Shqipërisë, ka mbështetjen e anëtarësisë. Është votuar nga anëtarësia e PD-së të Shqipërisë dhe Kuvendi Kombëtar i drejtuar nga Basha ku ka qenë edhe Berisha. Ka miratuar një statut, dhe statuti e ka të qartë. Unë dyshoj se s’ka mbledhur firmat. “Foltorja” ka qenë një bashkim si policat grekë dikur me fol. A ka program? Nuk ka program! A ka filozofi? Nuk ka filozofi! Ka njerëz që kanë ardhur edhe nga perëndimi, nostalgjikë dhe kanë folur. Vetëm në “Foltoren” e Lezhës kanë folur përfaqësues institucional të PD-së. Në asnjë “Foltore” tjetër, nuk kanë folur delegatët”, u shpreh ai.

Sali Berisha vijon me “Foltoret” e tij në të gjithë vendin. Sakaq, Lulzim Basha është shprehur herë pas here se nuk do të lejojë një Kuvend anti-amerikan, pasi aleanca me SHBA-në është jetike që PD-ja të pretendojë për të ardhur në pushtet.

Lexo edhe :   Llampa e Aladinit s’mund ta shndërrojë sondukun e Palokës në arkën e Noes
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...

Irlanda raporton rastin e parë të Omicron

Irlanda ka raportuar rastin e saj të parë të variantit të koronavirusit Omicron, thuhej në një deklaratë nga Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit...

Atdheu thumbon Donaldin dhe Borën

Donaldi shprehu hapur ndjenjat për Beatrix Ramosajn, duke lënë pas në këtë formë historinë me Borën. Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Atdhe Xharavina, e ka ironizuar këtë...