E premte, 21 Janar, 2022
5.5 C
Tirana

Hahn: I trishtuar për serinë e tërmeteve shkatërrimtare, BE ofroi ndihmë menjëherë

Komisioneri për Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn, thotë se ndihet i shqetësuar dhe i trishtuar nga lëkundjet shkatërrimtare të tërmeteve që prekën Shqipërinë.

“I trishtuar dhe i shqetësuar kur mësova në lidhje me serinë e tërmeteve shkatërrimtare në Shqipëria, të cilët shkaktuan lëndimin e qindrave njerëzve dhe dëme serioze në infrastrukturë. Bashkimi Evropian ofroi ndihmë menjëherë”, shkruan Hahn, në një postim në Twitter.

Tërmetet, përpos dëmeve materiale, lanë edhe shumë persona të plagosur. Në total në vend janë trajtuar 105 qytetarë me fraktura dhe dëmtime për shkak të tërmetit.

Aktualisht tek Spitali i Traumës janë 7 persona nën mbikqyrje, dhe që po marrin trajtim, 3 paraqiten në gjendje më serioze.

Në Durrës janë 3 persona që po mbahen nën mbikqyrje nga personeli mjekësor.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berlusconi synon Presidencën

Italia është gati të zgjedhë presidentin e ri dhe synon nxisë unitetin, pas grindjeve politike. Silvio Berlusconi mendon se është i përshtatshëm për këtë...

Cili është roli i gjuhës shqipe në formimin e bashkësisë gjuhësore ballkanike

Akademik Bahri Beci Shqyrtimi i problemit të “bashkësisë gjuhësore ballkanike” si i tillë, si edhe i rolit të shqipes në formimin e bashkësisë gjuhësore ballkanike,...

Probleme me zemrën, Lefter Koka transferohet në spitalin e burgut

Ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka, ka patur probleme shëndetësore, e për rrjedhojë është shtruar në spital. Burimet bëjnë me dije se ai ka shfaqur...

Kosovë/Masat që pritet të hyjnë në fuqi nesër

Nga nesër do të hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid në Kosovë. Këto masa përfshijnë kufizimin e lëvizjes nga ora 22:00 deri në...

Zgjedhjet e 6 Marsit, beteja për bazën në PD

Nga: Artur Ajazi Deri tani, ka zero shanse, që mes Sali Berishës dhe Lulzim Bashës, të ketë një normalizim marrëdhëniesh të përkohshme për zgjedhjet e...