E diel, 20 Qershor, 2021
23.5 C
Tirana

Grabitja në Rinas/ Basha: Fakte tronditëse, avokati i PS-së bashkëpronar i kompanisë…

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka ngritur disa pyetje, teksa hedh dyshime se qeveria dhe Policia e Shtetit kanë gisht në grabitjen e aeroportit.

Basha tha se ngjarja mund të ishte parandaluar, ndërsa dha detaje lidhur me aksionerët e koncesionarit, teksa tha se avokati i PS-së, Eno Bushi është bashkëpronar i kompanisë private të sigurimit që merr 5 euro çdo qytetari.

Fjala e Bashës:

48 orë pas ngjarjes, fakte tronditëse kanë dalë në dritë. Ngjarja do ishte parandaluar nëse do zbatohej urdhri i datës 5 gusht 2018, nr 130 i cili kërkon që Policia e Shtetit të shoqërojë dhe ruajë transportimin e vlerave monetare, mbi shumën 150 mijë lekë dhe kërkon jo vetëm të shoqërohet, por të garantohet nga policia e shtetit. Asnjë prej elementët e sigurisë nuk ishte vendosur në thasët me para.

Lleshaj i bëri bisht një fakti të rëndësishëm dhe nuk dha përgjigje se pse truri Murataj prej 6 vitesh nuk u kap asnjëherë dhe organizoi 4 grabitje në 3 vite.

Rama ka shkelur kushtetuesen duke emëruar Lleshajn në drejtimin e këshillit drejtues të Autoritetit të Aviacionit Civili.

Kompania private e sigurimit që merr 5 euro nga çdo qytetar ka dështuar në mbrojtjen e sigurisë dhe figuron të jetë në bashkëpronësi të avokatit të PS-së, Eno Bushi, i njohur si avokati i George Riformatos. Bashkëshortja e Eno Bushit, Joana Bushi, është drejtoreshë e agjencisë rajonale të trafikut ajror.

Çfarë përgjegjësia ka kompania, aksionerët e të cilës janë të lidhur ngushtë me Ballukun dhe Ramën. Si është e mundur që grabitësit u larguan me thasët me para dhe dogjën makinat?

A janë shteti dhe organet e rendit përgjegjëse vetëm për paaftësi apo kemi të bëjmë me bashkëpunim të grabitjes?

Lexo edhe :   Lorenc Vangjeli: Berisha ka shkuar “bedel” në vend të ushtarit të mirë Lul

A janë segmente shtetërore apo të policisë, bashkorganizatore direkt të kësaj grabitje?

Lexo edhe :   Lorenc Vangjeli: Berisha ka shkuar “bedel” në vend të ushtarit të mirë Lul

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama paralajmëron poseduesit e mjeteve, “Nuk ka më shaka me kolaudimin!”

Nëpërmjet një postimi në facebook, kryeministri i vendit Edi Rama ka paralajmëruar të gjithë poseduesit e automjeteve. Ai ka përmendur dhe një shifër; mbi 15...

Tragjike/ Lushnje, 17-vjeçarja humb jetën pasi ra nga pema

Një 17-vjeçare nga Lushnja humbi jetën pasi u rrëzua nga pema Raportohet se kanë qenë familjarët që e kanë dërguar me shpejtësi drejt spitalit të...

Euro 2020/ Mbyllet grupi A, Italia dhe Uellsi kalojnë, italianët me rekord

Itali-Uells 1-0 Italia barazoi rekordin e vet të të gjitha kohërave me 30 ndeshje si e pamposhtur pas një fitoreje 1-0 kundër Uellsit në Stadiumin...

Profil/ Ngolo Kante, 5 detaje domethënëse mbi “motorrin” e Francës

I vogli Kante Historia e Kantésë është e ngjashme me atë të shumë emigrantëve nga Afrika. Lindur në periferi të Parisit, nga një familje shumë...

Infektimet/ Shqipëria me vetëm dy raste të reja në 24 orët e fundit, 0 vdekje

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos...