E martë, 14 Korrik, 2020
18 C
Tirana

Grabisnin shtëpitë dhe makinat, policia shkatërron bandën shqiptare në Itali

Më të lexuarat

Policia italiane ka arrestuar 4 shqiptarë mëngjesin e sotëm pasi akuzohen për një sërë grabitjesh të ndodhura brenda këtij viti.

Shqiptarët u arrestuan pas urdhër arresteve të lëshuara nga Prokuroria, nën akuzat e grabitjes në provincat Prato, Firence, Pistoia dhe Pisa.

Të arrestuarit janë: vëllezërit Ernest dhe Brigel Sheu, të moshës 31 dhe 35 vjeç, që banojnë në Prato, Eri Bibaj, 32 vjeç, dhe Roland Zyba, 25 vjeç, ky i fundit me vendbanim në Monsummano.

Bibaj ishte i vetmi që u arrestua dhe u gjet në shtëpinë e tij. Tre të tjerëve iu komunikua masa e re e sigurisë në burg, ku ndodheshin të arrestuar për vepra të tjera.

Që nga 20 shkurti i këtij viti, katër shqiptarët vodhën:

– në Quarrata një Opel Corsa,

– më 25 maj një Audi Q5,

– më 20 qershor në Serravalle Pistoiese ata hynë në shtëpinë e një pensionisti në mbrëmje, duke vjedhur para dhe bizhuteri.

– më 18 korrik një tjetër vjedhje shtëpie, këtë herë në Monsummano, ku vodhën para dhe bizhuteri nga një tregtar, si dhe një Audi A4.

– në mbrëmjen e 20 korrikut, ata hynë në shtëpinë e një sipërmarrësi të tekstileve nga Prato dhe morën para e bizhuteri argjendi.

– më 27 korrik ata “goditen” në Calenzano, ku vodhën shtëpinë e një pensionisti duke marrë para dhe 3 orë dore.

– më 28 korrik, ata shkuan në Orciano Pisano, ku grabitën një shqiptar, të cilit i morën para dhe bizhuteri.

E fundit ishte 29 korrik në Santa Maria a Monte, ku vodhën një Audi Q3 nga një tregtar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Moti bën kthesën e madhe për nesër, priten reshje shiu

Dita e martë do të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira në zhvillim. Në mesditë, vranësirat do të pasohen nga reshje shiu të karakterit...

“Jam ende e dashuruar”, Dafina Zeqiri shuan heshtjen

Këngëtarja Dafina Zeqiri tregoi mbrëmjen e sotme në “Në Kurthin e Piter Pan” se është ende e dashuruar, por pa treguar se me kë. Ajo...

“Je shërbëtor i paguar, je letyrë”, degjeneron në ofendime debati në studion televizive

Listat e hapura ishte tema e diskutuar mbrëmjen e sotme në emisionin "Open" në Top Channel, ndërsa të pranishmit në studio kanë shpërthyer deri...

“Kosova rrezikon të dëmtohet rëndë”, Haradinaj jep paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dhënë vlerësimin e tij në lidhje me intervistimin në Hagë të Hashim Thaçit, pas aktakuzës për krime lufte. Në...

Murrizi paralajmëron zhvillime të reja

Deputeti Myslim Murrizi e cilëson “ulërimë false” deklaratën e përbashkët të opozitës së bashkuar, kundër lëvizjes së kryeministrit Rama, në favor të listave të...