E premte, 23 Korrik, 2021
23.5 C
Tirana

Gjykata i kthen tokën Spitalit të Traumës, pas falsifikimit të dokumenteve

Para 1 viti e gjysmë “Stop” investigoi rastin e përvetësimit të 21 mijë metër katror tokë të Spitalit të Traumës në Tiranë, duke falsifikuar dokumentet e Vendimit të Komisionit të Pronave. Në atë kohë një qytetarë që ka qenë pjesë e administratë publike ka treguar të gjithë historinë se si u përvetësuan pronat shtetërore.

Unë jam një ish-punonjës i administratës publike. Kam ardhur tek emisioni juaj për të denoncuar një rast të vjedhjes së pronës shtetërore. Në vitin 2000, me vendim nr.232, Agjencia e Kthimit dhe Kompensimit të Pronave disa trashëgimtarëve iu dha pronën që ju takonte që i kishin dhe sipas ligjit objektet që ishin tokën e tyre iu dha e drejta që me t’u privatizuar, këta do ishin të parët që do ta blinin konform çmimeve ekzistuese.

Marr vesh më vonë që po ky vendim e ka ndryshuar një pjesë të vendimit duke hequr paragrafin e të së drejtës së privatizimit duke e kaluar komplet në pronësinë e tyre. Bëhet fjalë për qytetin e Tiranës tek Spitali Ushtarak, dhe një pjesë e kësaj prone është e spitalit edhe e kaluar në emër të tyre, në një kohë që vendimi origjinal e ka pasur që me rastin e privatizimit këta do jenë të parët që do ta blejnë”, ka qenë ky rrethimi i denoncuesit.

“Stop” në atë kohë arriti që të gjente dhe disa dokumente origjinale për pronën tek Spitali i Traumës që vërtetonin se ato ishin falsifikua. Por tashmë për këtë çështje ka zhvillime të reja në Prokurorinë e Tiranës, pasi prokurori Ervin Karanxha ka nisur hetimet.

Kemi zhvillime, personat e akuzuar për veprën penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale” janë dërguar për gjykim. Janë sekuestruar këto prona dhe deri kur të kemi një vendim nga gjykata këto prona do të jenë të sekuestruara”, është ky reagimi i prokurorit Karanxha.

Lexo edhe :   Prishtinë/ Gjykata lë në burg këngëtaren Fjolla Morina. Ja sa do qëndrojë
Lexo edhe :   Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Tashmë prona i është kthyer Spitalit Ushtarak dhe prokurori Karanxha dhe gjyqtari Altin Abdiu kanë nxjerrë urdhra arresti për falsifikatorët dhe kanë bërë asgjësimin e dokumentit të falsifikuar./tvklan.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...