E shtunë, 28 Mars, 2020
11 C
Tirana

Gati projekti, Rama tregon si do të transformohet “Porto Romano” (VIDEO)

Lexo edhe ...

Rama: Ata që shajnë e mallkojnë do t’i mohojnë ato që thonë sot

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë në Facebook një video përmes së cilës tregon se aksioni humanitar për të ndihmuar njerëzit në nevojë në këto...

30 mjekë dhe infermierë drejt Italisë/ Meta: Mirënjohje dhe krenari

30 mjekë dhe infermierë shqiptarë janë nisur ditën e sotme në drejtim të Italisë, e cila prej javësh është gjunjëzuar nga koronavirusi. Qeveria shqiptare ka...

Kosovë/ Shkon në 90 numri i të prekurve nga koronavirusi

Autoritetet në Kosovë kanë pohuar se janë konfirmuar 2 raste të reja me koronavirus, duke e çuar numrin total të të infektuarve në 90. Instituti...

Soreca: Një arsye më shumë pse Shqipëria duhet të hyjë në BE

Qeveria shqiptare vendosi që të ndihmojë Italinë duke i dërguar 30 mjekë dhe infermierë në këtë periudhë të vështirë, ku shteti fqinj është gjunjëzuar...

Që në ditët e para pas tërmetit kryeministri Rama bëri me dije se po punohet me intensitet për rindërtimin e plotë të zonave dhe banesave të dëmtuara.

Një prej zonave që do të transformohet plotësisht është dhe zona ku po depozitohen inertet e ndërtimeve të shembura, “Porto Romano”.

Kryeministri Rama ka publikuar sot një video ku tregohet sesi do të transformohet kjo zonë. “Nga një zonë kanceroze, në një park urban”, këto kanë qenë fjalët e KM për të përshkruar ndryshimin që pritet të ndodhë në këtë zonë.

Projekti ishte parashikuar të zgjaste 3 vjet, ndërkohë kreu i ekzekutivit ka njoftuar se do të bëhet në gjysmën e kohës, 18 muaj.

Inertet brenda perimetrit të emergjencës do të evakuohen në fushen e plehrave të Porto Romanos në Durrës dhe po ashtu do të përdoren për shërimin e kodrave të sakatuara nga guroret e Krujës🌲Zona kanceroze e krijuar në dekada të tëra plehrahedhjesh në Porto Romano, do të kthehet në një park të madh urban të qytetit bregdetar🌊👫🌳🚶‍♀️🏃🏻‍♀️☀️PUNA KA NISUR PAPUSHIM dhe KY PROJEKT I PARASHIKUAR PËR 3 VJET DO TË REALIZOHET TANIMË PËR MAKSIMUMI 18 muaj😊

Publiée par Edi Rama sur Samedi 7 décembre 2019

“Inertet brenda perimetrit të emergjencës do të evakuohen në fushen e plehrave të Porto Romanos në Durrës dhe po ashtu do të përdoren për shërimin e kodrave të sakatuara nga guroret e Krujës. Zona kanceroze e krijuar në dekada të tëra plehrahedhjesh në Porto Romano, do të kthehet në një park të madh urban të qytetit bregdetar.

PUNA KA NISUR PAPUSHIM dhe KY PROJEKT i PARASHIKUAR PËR 3 VJET DO TË REALIZOHET TANIMË PËR MAKSIMUMI 18 MUAJ“, shkruan Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Rama: Ata që shajnë e mallkojnë do t’i mohojnë ato që thonë sot

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë në Facebook një video përmes së cilës tregon se aksioni humanitar për të ndihmuar njerëzit në nevojë në këto...

30 mjekë dhe infermierë drejt Italisë/ Meta: Mirënjohje dhe krenari

30 mjekë dhe infermierë shqiptarë janë nisur ditën e sotme në drejtim të Italisë, e cila prej javësh është gjunjëzuar nga koronavirusi. Qeveria shqiptare ka...

Kosovë/ Shkon në 90 numri i të prekurve nga koronavirusi

Autoritetet në Kosovë kanë pohuar se janë konfirmuar 2 raste të reja me koronavirus, duke e çuar numrin total të të infektuarve në 90. Instituti...

Soreca: Një arsye më shumë pse Shqipëria duhet të hyjë në BE

Qeveria shqiptare vendosi që të ndihmojë Italinë duke i dërguar 30 mjekë dhe infermierë në këtë periudhë të vështirë, ku shteti fqinj është gjunjëzuar...

Lista e plotë e bizneseve që mund të punojnë pa pengesa dhe orare

Pavarësisht masave kufizuese për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, 106 biznese lejohen që të ushtrojnë aktivitetin e tyre tregtar. Por, disa të tjera, 34 të...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT